2016թ. պետական բյուջեի ծախսերի գրեթե կեսը բաժին է ընկնում սոցիալ-մշակութային ոլորտներին: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, Ազգային ժողովում 2016թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը հայտարարել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
«Սա նշանակում է, որ սոցիալական ոլորտի  հիմնախնդիրները մշտապես գտնվում են երկրի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, եւ արվում է հնարավորինը դրանց արդյունավետ լուծման ուղղությամբ: Իհարկե, մենք հակված չենք այն մտքին, որ ձեռնարկվող քայլերը բավարար են բնակչության սոցիալական պայմանների շեշտակի բարելավման համար: Դա երկարատեւ գործընթաց է՝ պայմանավորված առաջին հերթին երկրի ֆինանսական հնարավորություններով, սակայն անժխտելի է իշխանությունների կամքը՝ քննարկելու առկա խնդիրների առավել լայն շրջանակ եւ առավելագույնս լուծել այդ խնդիրները: Ես կարծում եմ՝ բյուջեն հնարավորությունների բյուջե է»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ 2016թ. նախատեսվում է, որ ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 2.2 տոկոս, արդյունաբերությունը կաճի 3.7 տոկոսով, գյուղատնտեսությունը՝ 4 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտը՝ 1.3 տոկոսով, իսկ շինարարության ոլորտը՝ 1 տոկոսով:
ԱԺ նախագահը ընդգծել է, որ Ազգային ժողովի հավանությանն արժանացած Կառավարության 2016թ. պետական բյուջեի նախգիծը արտահայտում է մեր հանրապետությունում առկա տարաբնույթ խնդիրները եւ դրանց լուծման հնարավորությունները:
«Բյուջեի նախագիծը ունի հստակ ծրագրային հենք: Այն ներկայացվել է հիմնականում ծրագրային բյուջետավորման ձեւաչափով, որը հնարավորություն է տալիս հստակ պատկերացնել պետական ծախսերի նպատակները, դրանց իրականացմանը ուղղված միջոցառումները եւ ակնկալվող արդյունեքները»,-ասել է Գալուստ Սահակյանը:

Практически половина расходов бюджета направлена на социальную и культурную сферы. Об этом во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2016 год заявил 19 ноября председатель парламента Армении Галуст Саакян.
«Это говорит о том, что вопросы социальной сферы находятся в центре постоянного внимания Правительства, и делается все возможное для решения именно этих проблем. Естественно, мы далеки от той мысли, что предпринимаемые меры достаточны для резкого улучшения социального положения граждан. Это длительный процесс, который связан, в первую очередь, с финансовыми возможностями страны. Однако неоспоримо желание властей обсудить по возможности широкий спектр социальных вопросов и максимально решить их. Я считаю, что это бюджет возможностей», - сказал Саакян.
По словам председателя Национального Собрания Армении, реальный рост ВВП в стране составит 2,2%, рост промышленности составит 3,7%, сельского хозяйства – 4%, строительства – 1%. Саакян подчеркнул, что проект государственного бюджета 2016 года отражает различные проблемы, имеющиеся в стране, и дает возможности их решения.