Շվեդահայ Մուրադ Արթինը Շվեդիայի խորհրդարանի առաջին պատգամավորն էր, որը հանդես է եկել հայերի, ասորիների եւ արամեացիների՝ 1915 թվականի ցեղասպանության ճանաչման մի շարք նախաձեռնություններով: Նա նաեւ հանդես է եկել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարությունների նախաձեռնությամբ:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Մուրադ Արթինը խոսել է իր արմատների, Շվեդիա տեղափոխվելու, ծավալած քաղաքական գործունեության մասին:
Պարոն Արթին, պատմեք Ձեր հայկական արմատների մասին, որտեղի՞ց են Ձեր ծնողները:
Հայրս Արեւմտյան Հայաստանի Վան քաղաքից է, իսկ մորս նախնիները Դիարբեքիրից են: Ցեղասպանության տարիներին նրանք գաղթել են Իրաք, որտեղ էլ ծնվել են իմ ծնողները: Հայրս Բասրայում է ծնվել, մայրս՝ Բաքուբայում: Ինքս էլ եմ Իրաքում ծնվել, բայց կարելի է ասել՝ վանեցի եմ:
Արդեն 30 տարուց ավելի է՝ Շվեդիայում եք բնակվում, ինչո՞ւ եք տեղափոխվել:
Իրաքից արտագաղթել եմ 1980թ.-ին, քանի որ իմ քաղաքական հայացքները չէին ընդունվում իրաքյան ռեժիմի կողմից: Ես պայքարում էի հանուն ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների, ունեի «ձախ արժեքներ եւ գաղափարախոսություն»: Իրաքից մեկնելուց հետո ճամփորդել եմ եվրոպական տարբեր երկրներով, մինչեւ հասա Լեհաստան, որտեղ ունեի ընկերներ, որոնց մոտ կարող էի բնակվել: Լեհաստանում ճարտարապետություն էի սովորում, սակայն Իրաքի ոստիկանությունը շարունակում էր ինձ հետապնդել, եւ ես ստիպված կիսատ թողեցի ուսումս եւ մեկնեց Շվեդիա: Հենց այստեղ էլ ես նոր կյանք սկսեցի եւ այլեւս հետ չեմ նայել:
Շվեդիայում ինչպե՞ս ճարտարապետ Մուրադ Արթինը դարձավ քաղաքական գործիչ:
Միշտ էլ ակտիվ եմ եղել քաղաքականության մեջ, նույնիսկ երիտասարդ տարիներս, երբ Իրաքում տեսնում էի անարդարություն, պայքարում էի դրա դեմ: Բռնապետական երկրից տեղափոխվելով ավտորիտար, ապա ժողովրդավարական Շվեդիա, որտեղ կարող ես օգտագործել քո ժողովրդավարական, քաղաքական ու սեփական իրավունքները, ես ոգեւորվեցի եւ շարունակեցի իմ քաղաքական գործունեությունը:
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր եք եղել: Ձեր կարծիքով, ո՞րն է եղել Ձեր կարեւորագույն նախաձեռնությունը խորհրդարանում:
Շվեդիա տեղափոխվելուց հետո 12 տարի աշխատել եմ միգրանտների գծով խորհրդատու եւ աշխատանքի տեղավորման գործակալ: Այնուհետեւ 1998թ.-ին ընտրվել եմ Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր եւ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ: Իմ քաղաքական թեմաները միջազգային են եղել, օրինակ, մարդու իրավունքներ, արտաքին առեւտուր եւ ՄԱԿ: Ինձ համար ամենակարեւորն այն էր, որ Շվեդիայի խորհրդարանը ճանաչեր Հայոց ցեղասպանությունը: 1999թ.-ին ես առաջին զեկույցով հանդես եկա, որում առաջարկում էի ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը: Խորհրդարանը զեկույցով հանդես եկավ 2000թ.-ին: Այդ ոլորտում որոշակի հետազոտություն կատարելուց հետո հասկացա, որ Օսմանյան Կայսրության կողմից այդ տարիներին այլ ազգեր նույնպես տուժել են, առաջարկեցի, որ Շվեդիան դրանց վերաբերյալ էլ զեկույցներով հանդես տար: Ես ուզում էի, որ ճանաչեինք հույների, ասորիներ եւ արամեացիների ցեղասպանությունները, սակայն խորհրդարանը մերժեց: Միայն 2010թ-ին Շվեդիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, այս բանաձեւում ներառվել էին նաեւ վերոնշյալ ազգերը: Սրանով ես ամենաշատն եմ հպարտանում, սակայն ինձ համար կարեւոր է նաեւ Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պահպանմանն ուղղված պայքարը:
Պարոն Արթին, առաջինն էիք Շվեդիայում, որ խոսեցիք Հայոց ցեղասպանության մասին: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկել:
Շատ կարեւոր է, որ մյուս երկրներն էլ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը եւ ԵՄ-ի եւ ՄԱԿ-ի միջոցով ստիպեն Թուրքիային ճանաչել Ցեղասպանությունը: Նաեւ կարեւոր է, որ զոհերի ժառանգներն ու վերապրածները Թուրքիայից ստանան փոխհատուցում՝ իրենց ապրած ցավի եւ տարածքները կորցնելու համար: Առաջ շարժվելու միակ ճանապարհը սա է:
Հայերի համար կարեւորագույն հարցերից մեկն էլ Ղարաբաղյան կոնֆլիկտն է:
Ղարաբաղյան հարցի մասին ես Շվեդիայի խորհրդարանում տարբեր զեկույցներով եմ հանդես եկել: Մենք պետք է այս հարցը լուծենք խաղաղ ճանապարհով, երբ Ղարաբաղը Հայաստանի մասը կկազմի, կամ էլ միջազգային հանրությունը կճանաչի Ղարաբաղը՝ որպես անկախ պետություն:
2002թ.-ից այլեւս պատգամավոր չեք: Ինչո՞վ եք այժմ զբաղվում:
Ես Օրեբրոյի քաղաքապետարանի անդամ եմ, Ձախ կուսակցության ղեկավարը քաղաքապետարանում: Այժմ զբաղվում եմ քաղաքի խնդիրներով, օրինակ, սոցիալական ապահովություն, քաղաքապետարանի բյուջե, աշխատանքի տեղավորում:

Swedish Armenian Murad Artin was the first MP of Sweden to table several initiatives on the recognition of the genocides of the Armenians, Assyrians, and Arameans, in 1915.
He also made a motion toward making statements regarding Armenia and Nagorno-Karabakh.
In an interview with Armenian News-NEWS.am, Artin spoke about his roots, moving to Sweden, and political activities.
Mr. Artin, please tell me about your Armenian roots: who are your parents and where are you from?
My father’s ancestors are from the city Van in west Armenia and my mother’s ancestors are from Diyarbakır. During the genocide they fled to Iraq in 1918 where my parents were born. My father is born in Basra and my mother is born in Baquba. Therefore I am also born in Iraq, in the city called Diwaniyah. Because of this I have my roots in the city of Van, Armenia.
It is already 30 years you live in Sweden, why did you move there?
I fled from Iraq in 1980 due to my political stands which was not well received by the Saddam-regime. I fought for democracy and human rights with my “left values and ideology”. I travelled around in various east European countries and finally reached Poland where I had a couple of friends where I could stay. At this time the Iraqi security police were chasing me, because of this I had to leave Poland where I studied architecture for four years. I began my new life in Sweden and I never looked back.
How did the architect Murad Artin become a politician? And why?
I have always been politically active, ever since I was a youth in Iraq, where I saw injustice and people getting mistreated. To move from a dictatorship to an authoritarian country and then to a democracy, being Sweden, where you could practice your democratic, political and own rights, I was even more appalled and inspired to continue my political engagement and journey without someone following or harassing me.
You have been a member of parliament in Sweden. The most important thing that you did during those years?
1998 I became a member in the Swedish parliament and the Foreign Affairs Committee where my political issues were international, i.e. human rights, foreign trade and UN-issues. The most important thing for me where the human right-issues, which includes the recognition of the Armenian genocide 1915, by the Swedish parliament. In 1999 I wrote the first motion that Sweden should recognize the genocide of the Armenians, which they did in the year 2000. I continued to write. I then started to do some more research in this field and quickly realized that it was more ethnic groups who had been affected by this horrible genocide by the Ottoman Empire. I then wrote more motions that Sweden should recognize this as well. This time it included Greeks, Assyrian/Syrians and Chaldean people. I wanted to include these groups in the genocide but the Swedish parliament denied these motions. It wasn’t until the year 2010 the Swedish parliament recognized the Armenian genocide in which all the ethnic groups were included. This is what I’m most proud of but there are also other issues that stand close to my heart, for example my fight for minorities rights in turkey and the rights where Palestine should have their own state.
You were the first who spoke about Armenian Genocide. What should we do after the 100th Anniversary of Genocide?
The most important thing is that other countries recognize the Armenian genocide and press turkey through EU and the UN to recognize the Armenian genocide. It is also important that the victims and survivors gets a restoration. . This is significant because it becomes a resolution that is legally binding so the survivors can get a compensation from Turkey, after all their suffering and land confiscation. This is the only way we can move on from this.
One of the most important questions of Armenians is conflict of Kharabakh….
I have worked with this issue in the Swedish parliament and wrote motions about this conflict .We have to resolve this conflict in a peaceful manner where Kharabakh becomes a part of Armenia or that international community recognize Karabakh as a state as they did with Kosovo.
Mr. Artin, I would like to know, what are you doing today.
I’m a the Municipal commissioner, group leader of the Left Party Parliamentary Group in the Örebro Municipality and also the Chairman of the Equality Committee for the Örebro municipality. I work with local political issues, i.e. social welfare, labor issues, the municipality budget etc.
Is Armenian diaspora in Sweden active?
There are many Armenian communities in Sweden that are active by doing different activities, both for children, youth and adults.