Բրազիլիայի հարավային Ռիու Գրանդի դու-Սուլ նահանգում ջրհեղեղների պատճառով 1545 հազար ընտանիք ստիպված է եղել լքել իր տունը: Այս մասին հայտնել են երկրի քաղավիացիայի տարածաշրջանային վարչությունից:
Նահանգի 12 վարչական շրջաններում հայտարարվել է արտակարգ դրություն: Առավել ծանր իրավիճակ է ստեղծվել Արգենտինային սահմանակից Ուրուգվայանա քաղաքում: Օդերեւութաբանության ազգային ինստիտուտի տվյալներով, այս տարվա սկզբից այստեղ տեղումները 2,5 անգամ գերազանցել են նորման, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Օրվա ընթացքում երկրի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆը նախատեսում է այցելել տուժած շրջաններ: Ջրհեղեղները տարածվել են նաեւ Բրազիլիայի հարեւան երկրներում: Ուրբաթ հայտնի է դարձել, որ Արգենտինայում ու Պարագվայում ջրհեղեղից 5 մարդ է մահացել:

В штате Риу-Гранди-ду-Сул на юге Бразилии 1545 семей вынуждены были покинуть свои дома из-за наводнений, вызванных сильными дождями. Об этом сообщили в региональном подразделении гражданской обороны. В 12 муниципалитетах штата из-за последствий стихии было объявлено чрезвычайное положение. Наиболее тяжелая ситуация сложилась в городе Уругвайана на границе с Аргентиной. По данным Национального института метеорологии, с начала текущего месяца в регионе выпало в два с половиной раза больше осадков, чем прогнозировали синоптики, передает ТАСС.
В течение дня президент страны Дилма Руссефф планирует посетить пострадавшие районы. Непогода также затронула соседние с Бразилией страны. В пятницу стало известно, что по меньшей мере пять человек погибли в Аргентине и Парагвае в результате проливных дождей и ураганных ветров. На севере Уругвая из-за наводнения был введен режим чрезвычайного положения.