Ռեքս տիրանոզավրի ոտնահետքերի հազվագյուտ հավաքածուն գիտնականներին պատմել է այն արագության մասին, որով տեղաշարժվում էի  դինոզավրերի շրջանում ամենահայտնի գիշատիչները, գրում է Lenta-ն:
Հնէաբանները ծայրաստիճան հազվադեպ են տիրանոզավրերի ոտնահետքեր հայտնաբերում: Ավելի հազվադեպ են հանդիպում նույն  կենդանու հետքերը` այն հետքերի նման, որ Վայոմինգի նահանգում հայտնաբերել է կանադացի գիտնական Սքոթ Փերսոնսը:
Երեք հետքը պատկանում են կամ երիտասարդ տիրանոզավրի կամ էլ ավելի փոքր`   Nanotyrannus lancensis տերոպոդին: Փերսոնսը   գետնից ազդրերի բարձրությունը  գնահատել է (հենվելով թաթի հետքերի հայտնի երկարության վրա) 1,56-ից մինչեւ 2,07 մետր: Հետո նա չափել է հետքերի միջեւ հեռավորությունը եւ  ժամանակակից երկոտանի կենդանիների վերաբերյալ տվյալներն օգտագործել` ստանալու մեծամողեսի արագության ցուցանիշը. ժամը   4,5–8 կմ:
Սակայն մեծամողեսի առավելագույն արագությունը կարող էր անհամեմատ ավելի մեծ լինել` մինչեւ ժամը 11 կմ, նշել է մեկ այլ հետազոտության հեղինակ Էրիկ Սնայվլին:  Նման դինոզավրից կարող էր փախչել նույնիսկ սիրողական վազորդը, էլ չասած պրոֆեսիոնալ մարզիկների մասին:

Редкий набор отпечатков следов тираннозавра рекс рассказал ученым о скорости, с которой передвигались самые известные хищники среди динозавров, передает Lenta.
Отпечатки следов тираннозавра крайне редко попадаются палеонтологам. Еще реже встречаются серии следов одного и того же животного — как те, что канадский ученый Скотт Персонс нашел в штате Вайоминг.
Три следа принадлежат или молодому тираннозавру, или более мелкому тероподу Nanotyrannus lancensis. Персонс рассчитал примерную высоту бедер над землей (опираясь на известную длину отпечатков лап) — от 1,56 до 2,07 метров. Затем он измерил расстояние между отпечатками и использовал данные по современным двуногим животным, чтобы получить показатели скорости ящера: 4,5–8 километров в час.
Однако максимальная скорость ящера могла быть гораздо выше: до 11 километров в час, отметил автор другого исследования Эрик Снайвли. От такого динозавра смог бы убежать даже бегун-любитель, не говоря уж о профессиональных спортсменах.