Գնագոյացման մեջ դոլարից կախվածության վերացումը կմոտեցնի Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր արժույթի ներդրումը: ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը:
«Հարկավոր է ազգային արժույթով գնագոյացման անցնել: Այդ դեպքում միասնական արժույթի ստեղծմանն անցման հեռանկարն ավելի մոտ կլինի, քան եթե շարունակենք փոխադարձ հաշվարկներում եւ գնագոյացման մեջ օգտագործել երրորդ երկրների արժույթը»,- ասել է Կոբյակովը:
Բելառուսցի պաշտոնյայի խոսքով, ելնելով այն ծրագրերից, որ մշակվել են Եվրասիական տնտեսական միությունում, միասնական արժույթի ներդրման համար անհրաժեշտ նախապայմանների ստեղծումը կտեւի առնվազն մինչեւ 2025 թվականը:

Removal of dollar dependence in price formation will bring close the introduction of the single Eurasian Economic Union (EAEU) currency, Belarusian PM Andrei Kobyakov told RIA Novosti.
“It is necessary to switch to price formation in national currencies. In this case the perspective for creating single currency will be much closer than if we continue using the currency of third countries in mutual estimates and price formation,” Kobyakov said.
According to the PM, considering the Action Plans signed in the EEU, the creation of preconditions for introducing single currency will at least last till 2025.