Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերը չի մասնակցի Հիրոսիմայում G7-ի նախարարական հանդիպման շրջանակում նախանշված կիրակնօրյա պաշտոնական միջոցառումներին:
Die Welt-ի փոխանցմամբ, իր օդանավի տեխնիկական խնդիրների պատճառով Շթայնմայերը դեռեւս ստիպված է մնալ Չինաստանում: Թռիչքի անհաջող փորձից հետո նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրանոց է վերադարձել:
Ըստ ՌԲԿ-ի, ապրիլի 10-ին ծրագրված էր, մասնավորապես, Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Ֆումիո Կիսիդայի հետ Շթայնմայերի հանդիպումը:
G7-ի նախարարական հանդիպումն այս տարի անցկացվում է ճապոնական Հիրոսիմայում, ապրիլի 10-ին եւ 11-ին: Սպասվում է, որ հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն ահաբեկչության դեմ պայքարի եւ միջուկային սպառազինության հարցեր, անդրադարձ կլինի նաեւ Մերձավոր Արեւելքում եւ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին:

Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер пропустит воскресные официальные мероприятия в рамках встречи глав МИД «Большой семерки» в Хиросиме.
Как сообщает Die Welt, Штайнмайер вынужден задержаться в Китае из-за технических проблем с его самолетом. После неудачной попытки вылета, министр и его делегация отправились обратно в отель.
На воскресенье, 10 апреля, в частности, была запланирована двусторонняя встреча Штайнмайера с министром иностранных дел Японии Фумио Кисидой, сообщает РБК.
Встреча глав внешнеполитических ведомств стран-членов G7 в этом году проходит в японской Хиросиме 10 и 11 апреля. Как ожидается, стороны, в частности, обсудят борьбу с терроризмом и вопрос ядерного разоружения (мероприятие проходит в месте, где было применено ядерное оружие). Кроме того, будет уделено внимание ситуации на Ближнем Востоке и Украине.