ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրին հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել են Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը նպաստելու վճռականությունը, ինչպես նաեւ քննարկել իրավիճակը Դոնբասում եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, հայտնում է ռուսաստանյան արտաքին գերատեսչական մարմինը:
«Ուշադրության կենտրոնում սիրիական հակամարտության խնդիրներն էին: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները  հաստատել են վճռականությունը` այսուհետ էլ նպաստելու Սիրիայում համատեղ ուժերով ձեռք բերված հրադադարի  ռեժիմին, բացառությամբ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի, ինչպես նաեւ ապահովել շրջափակված շրջանների խաղաղ բնակչությանը օգնության բեռների մատակարարումը», — ասված է հաղորդագրության մեջ:
Զրուցակիցները Սիրիայում դիմակայող կողմերին կոչ են արել չձեռնարկել այնպիսի քայլեր որոնք «հակասում են այդ ընկալումներին, գործել մարդասիրական իրավիճակի թեթեւացման ուղղությամբ», հավելում է ԱԳՆ-ն:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաեւ միջազգային այժմեական հարցեր, ներառյալ Դոնբասի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների շուրջ իրավիճակը, հաղորդել են ռուսաստանյան դիվանագիտական գերատեսչությունից:

MOSCOW. - Russian foreign Minister Sergey Lavrov and U.S. Secretary of State John Kerry confirmed during a phone conversation their commitment to contribute to the strengthening of ceasefire in Syria. They also discussed the situation in Donbass and Nagorno-Karabakh, Russian MFA reports.
“The normalization of Syrian conflict was in the center of attention. The heads of the Russian and U.S. foreign agencies confirmed their commitment to further contribute to the ceasefire in Syria through joint efforts with the exception of struggle with terror groups and ensuring access of [humanitarian] aid cargo to the civilian population in blocked regions,” the MFA message reads.
The interlocutors urged the opposing sides in Syria to act in the interests of facilitating the humanitarian situation.
Apart from this, Lavrov and Kerry considered other pressing international issues, including the situation in Donbass and Nagorno-Karabakh, the Russia MFA reports.