Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Ճապոնիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերություններում առկա դժվարությունը բացատրել է ԱՄՆ-ի կողմից գործադրվող ճնշմամբ: Այս մասին նա հայտարարել է RT-ին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«ԱՄՆ-ի կողմից նման խորհուրդ է եղել, ինչը նեղացրել է մեր շփման շրջանակը եւ կանգնեցրել երկկողմ համագործակցության աշխատանքները»,- ասել է Զախարովան՝ անդրադառնալով այն տեղեկություններին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման փետրվարին Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեից պահանջել էր հետաձգել այցը Ռուսաստան: «Սակայն վերջերս Վաշինգթոնի պաշտոնական ներկայացուցիչն ասել էր, որ եթե նման մի շփում լինի, ապա ոչ մի սարսափելի բան տեղի չի ունենա»,- հավելել է Զախարովան:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 12-ին հայտնել էր, որ Ճապոնիայի վարչապետը մոտ ժամանակներս կայցելի Ռուսաստան:

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова объяснила сложности в отношениях между Японией и Россией давлением США. Об этом она сообщила в интервью каналу RT.
«Настоятельная рекомендация была. Это сузило наши контакты и свернуло работу в двустороннем направлении», — заявила Захарова. Так она прокомментировала информацию о том, что в феврале президент США Барак Обама требовал от премьер-министра Японии Синдзо Абэ отложить визит в Россию. «Но недавно официальный представитель Вашингтона сказал о том, что если один контакт с российскими представителями произойдет, то ничего страшного. Таким образом, дали отмашку», — добавила она.
Глава МИД РФ Сергей Лавров 12 апреля заявил, что премьер-министр Японии Синдзо Абэ посетит Россию в ближайшее время. Ранее издание The Japan Times сообщило, что 9 февраля Обама в телефонном разговоре попросил Абэ от поездки воздержаться.