Հանգստյան օրերին Լոնդոնյան բորսայում ընդմիջումից հետո վերսկսված սակարկությունների առաջին իսկ րոպեներին Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է ավելի քան 7 տոկոսով ու կազմել 40.22 դոլար բարելի դիմաց:
Գների անկումը պայմանավորված է նրանով, որ ապրիլի 17-ին Դոհայում կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման հարցում: Այդ նույն ձեւաչափով հաջորդ հանդիպումը ծրագրված է հունիսին, հայտնում է Lenta-ն:
2016-ի սկզբին նավթի գները նվազել են՝ հասնելով բարելի դիմաց 30 դոլարի : Դոհայում հանդիպման նպատակն էր նպաստել դրանց կայունացմանը : Նավթ արտադրող երկրները մտադիր էին քննարկել համաձայնագիր, որով արդյունահանումը պետք է սառեցվեր հունվարի մակարդակով մինչեւ գալիք տարվա հոկտեմբեր:

Цена нефти Brent на Лондонской бирже ICE в первые минуты торгов после перерыва на выходные дни обрушилась более чем на 7 процентов и составила 40,22 доллара за баррель. Об этом свидетельствуют данные биржи.
Падение цены обусловлено тем, что по итогам прошедшей в воскресенье, 17 апреля, встречи в Дохе стороны не смогли достичь соглашения по заморозке добычи нефти. Следующая встреча в том же формате ожидается в июне, передает Lenta.
В начале 2016 года нефтяные цены упали до уровня ниже 30 долларов за баррель. Целью встречи в Дохе была их корректировка. Черновой вариант соглашения, который производители собирались обсудить, предполагает заморозку добычи на уровне января до октября текущего года.