Համատեղության կարգով Լատվիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, (նստավայրը՝ ք. Վիլնյուս) իր հավատարմագրերն է հանձնել Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը հաջորդած զրույցի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-Լատվիա հարաբերություններին եւ դրանց առավել խորացմանն առնչվող հարցեր: Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը:
Նախագահ Վեյոնիսը կարեւորեց երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի ակտիվացումը՝ այդ համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծելով հայ-լատվիական միջկառավարական հանձնաժողովի ձեւաչափի կարեւորությունը:
Զրուցակիցները նաեւ անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքին՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ այն կստորագրվի մոտ ապագայում:
Լատվիայի նախագահը եւ Հայաստանի դեսպանը մտքեր փոխանակեցին մի շարք հրատապ տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների շուրջ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ դեսպան Մկրտչյանը շնորհակալություն հայտնեց Լատվիայի` հիմնահարցի առնչությամբ հավասարակշռված մոտեցման կապակցությամբ, եւ ընդգծեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձեւաչափին միջազգային հանրության աջակցության կարեւորությունը: Նախագահ Վեյոնիսը վերահաստատեց հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու Լատվիայի դիրքորոշումը:

Armenian Ambassador to Latvia, Tigran Mkrtchyan (residence in Vilnius), on Tuesday extended his credentials to President of Latvia Raimonds Vējonis.
During the meeting following the credentials ceremony, issues related to the Armenian-Lithuanian ties and their further deepening were discussed, the press-service of the Armenian MFA informed Armenian News – NEWS.am.
Ambassador Mkrtchyan presented the programs planned to be implemented in the future.
President Vējonis, for his part, underscored the importance of activating the economic component of the bilateral relations, underscoring the importance of the Armenian-Lithuanian intergovernmental commission.
The interlocutors also referred to the talks on the new Armenian-EU framework agreement, expressing hope that it will be signed in the near future.
Apart from this, the Latvian President and the Armenian Ambassador exchanged opinions on a number of pressing regional and international issue. Referring to the Karabakh conflict, Ambassador Mkrtchyan expressed gartitude for Latvia's balanced stance in regard to the issue, underscoring the importance of the international community's support to the OSCE Minsk Group format.
President Vējonis reconfirmed Latvia's stance to normalize the conflict through peaceful talks within the OSCE Minsk Group format.