Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մասնակցելու ԵՏՄ երկրների մաքսային ծառայությունների խորհրդի 21-րդ նիստին:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին կառավարությունում՝ վարչապետը նշել է, որ այս ձեւաչափով հանդիպումները նպաստում են մաքսային ծառայությունների համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը եւ ավելացրել, որ միայն համատեղ ջանքերով հնարավորություն կլինի հասնել ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանն ու բիզնեսի կայուն զարգացման համար պայմանների ապահովմանը: Կարեւորելով մաքսային ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ այն թույլ կտա ավելի օպերատիվ արձագանքել խնդիրներին, գտնել փոխընդունելի ու արդյունավետ որոշումներ: Նշելով, որ ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի վերջին նիստում համաձայնեցվել է ԵՏՄ Մաքսային օրենսգրքի նախագիծը՝ կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այն կդառնա ԵՏՄ իրավանորմատիվային դաշտի հիմնական փաստաթղթերից մեկը եւ կնպաստի միության տնտեսական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ու կբարելավի արտաքին տնտեսական գործունեության պայմանները:
ԵՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել խորհրդի նիստը ՀՀ-ում անցկացնելու պատրաստակամության եւ այն բարձր մակարդակով նախապատրաստելու համար: Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը նշել է, որ ԵՏՄ Մաքսային օրենսգրքի ընդունումը նոր թափ կհաղորդի ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացմանը, մաքսային ոլորտում արդյունավետության եւ թափանցիկության բարձրացմանը, առեւտրաշրջանառության դյուրացմանը:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян  30 ноября  принял руководителей таможенных служб государств-членов Евразийского экономического союза, которые прибыли в Ереван для участия в 21-ом заседании объединенной коллегии таможенных служб стран ЕАЭС.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, Карапетян отметил, что встречи в подобном формате способствуют повышению эффективности сотрудничества таможенных служб, добавив при этом, что только совместными усилиями можно будет добиться повышения конкурентоспособности национальных экономик и обеспечения условий для стабильного развития бизнеса.
Отметив важность развития сотрудничества в таможенной сфере, премьер-министр Армении подчеркнул, что это позволит более оперативно реагировать на проблемы, находить взаимоприемлемые и эффективные решения. Отметив, что на последнем заседании межправительственного совета ЕАЭС согласован проект Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, Карапетян выразил уверенность в том, что он станет одним из основных документов нормативно-правового поля ЕАЭС и будет способствовать повышению эффективности экономической деятельности Союза, улучшит условия внешнеэкономической деятельности.
В свою очередь, руководители таможенных служб стран ЕАЭС поблагодарили за готовность провести заседание коллегии в Армении и его подготовку на высоком уровне. Руководитель Федеральной таможенной службы России Владимир Булавин отметил, что принятие Таможенного кодекса ЕАЭС придаст новый импульс развитию интеграционных процессов, повышению эффективности и прозрачности в таможенной сфере, упрощению торгового оборота.