ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին հղած ուղերձում Արեւմուտքին մեղադրել է խոսքի ազատությունը սահմանափակելու, գլոբալ ինֆորմացիան տարածքում գրաքննություն մտցնելու փորձի մեջ։
«Մեզ մեղադրում էին, որ մենք երկրի ներսում իբր թե գրաքննություն ենք սահմանում, իսկ հիմա իրենք են այդ ուղղությամբ շարժվում»,– ասել է նա։
Պուտինն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը դեմ է ցանկացած մենաշնորհի կամ միջազգային առեւտրի կանոնները իրենց հարմարեցնելու, խոսքի ազատությունը սահմանափակելու գլոբալ ինֆորմացիան տարածքում գրաքննություն մտցնելու փորձերին։

Президент России Владимир Путин в послании Федеральному собранию упрекнул Запад в попытках «ограничить свободу слова, фактически ввести цензуру в глобальном информационном пространстве».
«То нас упрекали, что мы внутри страны якобы цензуру вводим, а теперь сами упражняются в этом направлении», - сказал он.
Путин подчеркнул, что Россия выступает против любой монополии, «идет ли речь о притязаниях на исключительность. Или о попытках выстроить под себя правила международной торговли, ограничить свободу слова, фактически ввести цензуру в глобальном информационном пространстве».