ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելը փորձություն է կոնգրեսի հանրապետականների համար, որոնք կիսվում են կուսակցության տասնամյակներով ձեւավորված հիմնական սկզբունքներին հետեւելու ցանկության ու նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններ հարթելու ձգտումի միջեւ, գրում է Politico–ն։
Նշում են, որ դեմոկրատները արդեն փորձել են օգտագործել հանրապետականների շարքերում նկատվող այդ պառակտումը նոր օրենսդրություն մշակելու համար, որը կբարդացնի հակառուսաստանյան պատժամիջոցների չեղարկման գործընթացը Թրամփի համար։ Այդ քայլով հանրապետականները բարդ դրության մեջ կհայտնվեին, որից ելքը կլիներ կամ հակառուսաստանյան հեռոտարաբանության մեղմումը, կամ էլ Թրամփին մարտահրավեր նետելը, գրում է պարբերականը։
Պարբերականի կարծիքով դեմոկրատները, ամենայն հավանականությամբ կստանան երկու հեղինակավոր հանրապետականների ՝ Ջոն Մաքքեյնի ու Լինդսի Գրեմի աջակցությունը։ Նրանք հրապարակել են համատեղ հայտարարություն այն մասին, որ մտադիր են «նոր կոնգրեսում ղեկավարել ջանքերը ՝ Ռուսաստանի նկատմամբ ավելի կոշտ պատժամիջոցներ սահմանելու ուղղությամբ»։
Պարբերականը նշում է, որ այդ երկու հանրապետականները ռուսական հարցով բազմիցս մարտահրավեր են նետել Թրամփին, պահանջելով մանրակրկիտ հետաքննել ԱՄՆ ընտրական գործընթացին Ռուսաստանի միջամտությունը։

Введенные президентом США Бараком Обамой санкции против России представляют собой испытание для республиканцев в конгрессе, которые разрываются между десятилетиями следования основным принципам партии и желанием избранного президента Дональда Трампа наладить отношения с Россией, пишет Gazeta со ссылкой на Politico.
Отмечается, что демократы уже пытались использовать этот разлад в рядах республиканцев для разработки нового законодательства, которое усложнит процесс снятия антироссийских санкций для Трампа. Цель этого шага – поставить республиканцев в трудное положение, выходом из которого будет либо смягчение антироссийской риторики, либо брошенный вызов Трампу, отмечает издание.
По мнению издания, демократы, скорее всего, получают поддержку от двух видных политиков Республиканской партии — Джона Маккейна из Аризоны и Линдси Грэма из Южной Каролины. Издание пишет, что они опубликовали совместное заявление о том, что «намерены возглавить в новом конгрессе усилия по ведению более жестких санкций в отношении России».
Издание отмечает, что эти два республиканца неоднократно бросали вызов Трампу по российскому вопросу, требуя детального расследования якобы имевшего место вмешательства России в избирательный процесс в США.