Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ հունվարի 7-8-ին Իրաք այցի օրակարգում ներառելու է իրաքյան տարածքից Քրդական աշխատավորական կուսակցության ապստամբների հարձակումները կանխելու հարցը:
«Թուրքիայի ձայնը» պետական ռադիոկայանի ռուսական ծառայության հաղորդմամբ՝ Յըլդըրըմը նշել է, որ Իրաք իր այցի հիմնական նպատակը Թուրքիայի եւ Իրաքի միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների, տնտեսական համագործակցության ամրապնդումն է, փոխադարձ ներդրումների խթանումն ու առեւտրի զարգացումը:
Թուրք պաշտոնյան նաեւ փորձել է արդարացնել Իրաքի հանդեպ Անկարայի քաղաքականությունը. նա պնդել է, որ Իրաքում «Թուրքիայի ռազմական ներկայությունն ուղղված չէ այդ երկրի ինքնիշխանության դեմ, եւ որ այցի ընթացքում այդ թեման նույնպես շոշափվելու է»:

Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что в ходе своего визита в Ирак 7 – 8 января он вынесет на повестку дня тему предотвращения нападений с иракской территории повстанцев Курдской рабочей партии.
Как передает русская служба международной государственной радиостанции «Голос Турции», Йылдырым отметил, что главной целью его визита в Ирак являются укрепление соседских отношений между Турцией и Ираком, экономического сотрудничества, осуществление взаимных инвестиций и развитие торговли. Далее им была предпринята попытка оправдать оккупационную политику Анкары в отношении Ирака: ставленник Эрдогана стал утверждать, что      «военное присутствие Турции в Башике ни в коем случае не направлено на разрушение суверенитета Ирака и что эта тема также будет обсуждена в ходе визита».