Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնից հեռացող Էշթոն Քարթերը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն չի կարողանում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատճառով: Այս մասին նա հայտարարել է The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ Պուտինն իր քաղաքականության հաջողությունը որոշում է «անհարմարության աստիճանով», որը նա ստեղծում է «մնացյալ ամբողջ աշխարհում»:
Քարթերը Մոսկվային քննադատել է նաեւ Սիրիայում գործողության համար: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը Սիրիայում ոչինչ չարեց «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար:
«Նրանք սիրիական կառավարության հետ միասին պայքարում են չափավոր ընդդիմության դեմ»,- Քարթերի խոսքերն է մեջբերում ՌԻԱ Նովոստին:

Покидающий пост глава Пентагона Эштон Картер считает, что США не могут наладить отношения с Россией из-за президента Владимира Путина. Об этом он заявил в интервью The Wall Street Journal.
По словам политика, Путин определяет успешность своей политики по «степени дискомфорта», создаваемого им «во всем остальном мире».
Картер отдельно раскритиковал Москву за ее операцию в Сирии. В Сирии, по словам Картера, Россия не сделала ничего для борьбы с «Исламским государством». «Они сражаются против умеренной оппозиции вместе с сирийским правительством», - заявил он, передает РИА Новости.
Картер также отметил, что призвал новый конгресс и новую президентскую администрацию продолжать финансировать программы, направленные на помощь европейским союзникам США для защиты от «российского вмешательства».