Ռուսաստանը «ծրագրում էր միջամտել» ու «միջամտել է» ԱՄՆ ընտրություններին։ Այս մասին ABC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման։ «Ես կարծում եմ ռուսներն իսկապես մտադիր էին միջամտել ու միջամտել են»,- ասել է նա։
ԱՄՆ նախագահը դժգոհել է, որ Հանրապետական կուսակցության անդամները ավելի շատ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին են վստահում, քան իրենց համաքաղաքացիներին։ «Ես մտահոգված եմ, որ հանրապետականները, կամ հեռուստատեսային մեկնաբանները, ինչպես ինձ է թվում, ավելի շատ Վլադիմիր Պուտինին են վստահում, քան իրենց համաքաղաքացիներին, միայն որովհետեւ նրանք դեմոկրատներ են»,- ասել է Օբաման եւ հավելել «Մենք պետք է հիշենք, որ մեկ թիմում ենք։ Վլադիմիր Պուտինը մեր թիմում չէ»։
Նշենք, որ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ կիբերհարձակումները չեն ազդել անցած ընտրությունների վրա։ Նա ասել է, որ շատ «գաղտնի բաներ» է իմացել ԱՄՆ հետախուզության ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ, երբ նրան ներկայացրել են կիբերհարձակումների մասին զեկույցի ամբողջական տարբերակը։ Սակայն նա խուսափել է պատասխանել այն հարցին, արդյոք համաձայն է կիբերհարձակումներին Ռուսաստանի մասնակցության վերաբերյալ մեղադրանքներին։
ԱՄՆ ընտրված փոխնախագահ Մայք Փեյսն էլ վստահեցրել է, որ երբ Թրամփը սկսի իր պաշտոնավարությունը, նա հենց առաջին օրերին «ագրեսիվ» քայլեր կձեռնարկի կիբերհարձակումների դեմ։

Россия «планировала вмешиваться» и «вмешалась» в выборы США. Об этом заявил в интервью телеканалу ABC News президент США Барак Обама в интервью телеканалу ABC News после публикации доклада Национальной разведки США о «вмешательстве России» в американские президентские выборы. «Я думаю, что это правда, что русские собирались вмешиваться, и они вмешались», - сказал Обама.
Как сообщает РБК, американский президент посетовал на то, что представители Республиканской партии больше доверяют российскому лидеру Владимиру Путину, чем своим согражданам, «Я обеспокоен тем, что республиканцы или телевизионные комментаторы, как мне кажется, выражают большее доверие Владимиру Путину, чем своим согражданам-американцам, только потому что они демократы», -  заявил Обама. Он отметил, что такого не должно быть. Подразумевая обращение к Трампу, Обама добавил: «Мы должны помнить, что мы в одной команде. «Владимир Путин не в нашей команде», – сказал Обама.
Отметим, что избранный президент США Дональд Трамп заявил, что кибератаки не повлияли на прошедшие выборы. В интервью Associated Press он отметил, что многое узнал на встрече с руководством разведки США, где ему была представлена полная версия доклада. Опубликована в общем доступе была только рассекреченная часть документа. Трамп сказал, что он узнал много «секретных вещей». На вопрос о том, согласен ли он с обвинениями США в адрес России об ее участии в кибератах, Трамп не ответил.
Избранный вице-президент США Майк Пенс заявил, что когда Трамп вступит в должность президента США, он предпримет «агрессивные» шаги против кибератак в течение нескольких дней.