ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման փոխնախագահ Ջո Բայդենին երկրի բարձրագույն քաղաքացիական պարգեւ՝ Ազատության շքանշան է շնորհել:
Սպիտակ տանն անցկացված պարգեւատրման արարողության ժամանակ Օբաման Բայդենին ԱՄՆ պատմության մեջ լավագույն փոխնախագահն է կոչել: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Նա նաեւ կատակել է, որ պարգեւատրումը հնարավորություն կընձեռի «համացանցում վերջին անգամ խոսել մեր ընկերության մասին»:
Նախագահի ելույթից հուզված Բայդենն իր հերթին ասել է, որ եղել է «հրաշալի մարդու ուղեկիցը, որը հրաշալի բաներ է արել»:
Օբաման եւ Բայդենը լիազորությունները վայր կդնեն հունվարի 20-ին: Այդ օրը երդմնակալությունից հետո ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը կստանձնի Դոնալդ Թրամփը:

Президент США Барак Обама наградил вице-президента Джо Байдена высшей гражданской наградой страны, президентской медалью свободы.
В ходе церемонии награждения, которая состоялась в Белом доме, Обама назвал Байдена лучшим вице-президентом в истории США, передает BBC. http://www.bbc.com/
Также президент пошутил, что награждение «даст интернету последнюю возможность поговорить о нашей мужской дружбе».
Байден, который был до слез растроган выступлением президента, в свою очередь, сказал, что ему довелось «быть попутчиком замечательного человека, который делал замечательные вещи».
Обама и Байден сложат свои полномочия 20 января. Тогда же в должность вступит избранный президент США Дональд Трамп.