Ֆիննական բանակի թվաքանակը կոնֆլիկտի դեպքում կավելանա՝ 230 հազարից հասնելով 280 հազար զինվորի: DW-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ֆինլանդիայի կառավարության պաշտպանական քաղաքականության մասին զեկույցում:
Այս քայլը կապված է Բալթյան տարածաշրջանում ռազմական լարվածության աճի եւ Ուկրաինայի արեւելքում Ռուսաստանի գործողությունների հետ:
«Ռուսաստանը ձգտում է ամրապնդել համաշխարհային գերտերության կարգավիճակը եւ հայտնել է ազդեցության ոլորտների վրա հիմնված անվտանգության համակարգի ստեղծման մտադրության մասին»,- ասված է փաստաթղթում:
Զինծառայողների թվի ավելացումը Ֆինլանդիայի բյուջեին տարեկան լրացուցիչ 55 մլն եվրո կարժենա: Հավելենք, որ Ֆինլանդիան ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր չէ:

Численность финской армии на случай конфликта будет увеличена с 230 тысяч до 280 тысяч солдат. Об этом говорится в докладе по оборонной политике правительства Финляндии. Такой шаг связан с ростом военной напряженности в Балтийском регионе и действиями России на востоке Украины, передает DW
«Россия стремится укрепить статус мировой державы и выразила намерение создать систему безопасности, основанную на сферах влияния», - отмечается в документе. Москва продемонстрировала готовность «применять регулярные вооруженные силы и широкий спектр других инструментов» для достижения своих целей, говорится далее в докладе.
Увеличение численности военнослужащих обойдется бюджету Финляндии в дополнительные 55 млн евро ежегодно. До 2012 года в финская армия насчитывала 350 тысяч военнослужащих, но потом этот показатель был сокращен до 230 тысяч человек. Финляндия не входит в число стран НАТО.