Մարտի 17-ին ՀՀ ԱԻ նախարար Դ. Տոնոյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին, նույն դեսպանատան Պաշտպանության հարցերով կցորդ, գնդապետ Բրյուս Մրֆիին եւ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության պատասխանատու, մայոր Դոն Հարփերին:
Շնորհավորելով նախարարին նշանակման կապակցությամբ՝ դեսպանն ասաց. «ԱՄՆ դեսպանատունը հպարտ է նախարարության հետ ունեցած իր տեւական սերտ համագործակցության համար, եւ մենք կշարունակենք հարկ եղած դեպքում պատրաստակամորեն աջակից լինել նախարարությանը: Այս տարի մենք տոնում ենք հայ-ամերիկյան հարաբերությունների 25-ամյակը, եւ նախարարության ու դեսպանության միջեւ նման արդյունավետ ու հաջող գործընկերությունների շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք այսքան շատ ձեռքբերումներ ունենալ»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացումն արտակարգ իրավիճակների, բնակչության պատրաստվածության եւ դիմակայունության ոլորտներում, ինչպես նաեւ՝ համատեղ վարժանքների միջոցով տարածաշրջանային համագործակցության ակտիվացումը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի հետ գործընկերության շրջանակներում:
Քննարկվեց նաեւ վերապատրաստման եւ ուսուցման միջոցով ամերիկյան փորձի ներդրման հնարավորությունը վտանգավոր նյութերի հետ աշխատանքում, հրդեհների դեմ պայքարի, փրկարարական աշխատանքների իրականացման եւ բուժպատրաստության բնագավառում: Յուրաքանչյուր դասընթաց ամփոփվելու է ավարտական վարժանքով:

YEREVAN. - Ministry of Emergency Situations of Armenia, Davit Tonoyan, on Friday received the US Ambassador to Armenia Richard Mills, military attaché of the Embassy, Colonel Bruce Murphy and  responsible for bilateral affairs of the US Embassy in Armenia, Major Don Harper.
Congratulating the minister on his appointment, the Ambassador noted that the US Embassy is proud of the close cooperation with the ministry. He also expressed readiness to continue supporting the ministry, if needed.  According to Mills, the achievements they have had are the result of the efficient and successful cooperation between the ministry and the embassy.
During the meeting, the interlocutors discussed the deepening of the Armenian-American cooperation in the spheres of emergency situations, preparedness and resistance, as well as the intensification of regional cooperation through trainings, in particular within the framework of partnership with the State of Kansas.
The possibility of introducing the U.S. experience in the spheres of work with dangerous agents, firefighting, implementation of rescue operations and medical preparation through trainings and teaching was discussed. Each course will be completed by a final training.