ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մարտի 29-ին, աշխատանքային այցով ժամանել է Մալթայի Հանրապետություն` Եվրոպական միության եւ Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հետ միասին մասնակցելու Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) համագումարի նիստերին եւ գագաթնաժողովին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մինչ համագումարի առաջին լիագումար նիստի մեկնարկը, Հանրապետության նախագահը Վալետայի միջազգային օդանավակայանից մեկնել է քաղաքի «Հասթինգս» պուրակ, որտեղ նրան դիմավորել են Վալետայի քաղաքապետ Ալեքսեյ Դինգլին, Մալթայի խորհրդարանականներ եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել մայրաքաղաք Վալետայի կենտրոնում գտնվող այդ պուրակում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ: Այն տեղադրվել է 2009 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, Մալթայի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ` ի նշան Մալթային երախտագիտության այն աջակցության համար, որ ցուցաբերվել է 1375 թվականին Կիլիկյան Հայաստանից այս կղզում ապաստան գտած եւ 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերին:
Նախագահը քաղաքապետ Դինգլիի ու հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հարգանքի տուրք է մատուցել խաչքարի մոտ:

Президент Армении Серж Саргсян 29 марта c рабочим визитом прибыл в Республику Мальта для участия в заседаниях съезда и саммите Европейской народной партии вместе с главами государств и правительств, представляющих партии-члены Европейской народной партии из стран, входящих в ЕС и «Восточное партнерство».
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, еще до начала первого пленарного заседания, прямо из международного аэропорта Валетты  Саргсян отправился в городской парк «Хастингс», где его встретили мэр Валетты Алексей Дингли, парламентарии Мальты и представители армянской общины.
Президент Армении возложил венок к армянскому хачкару в парке «Хастингс», расположенного в центре Валлетты. Он был установлен 22 декабря 2009 года по инициативе армянской общины Мальты в знак признательности за помощь, оказанную Мальтой в 1375 году армянам из Киликийской Армении, которые нашли на острове убежище, и в 1915 году - спасшимся от Геноцида армян.