Մեծ հայրենականի տարիների նռնակը՝ տրոտիլի հետքերով, գտել են ուղեւորներից մեկի մոտ՝ մետրոյի «Պրիմորսկայա» կայարանում: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով Սանկտ Պետերբուրգում Ռոսգվարդիայի վարչության մամուլի ծառայությանը:
Կասկածելի առարկան, որը նման է նռնակի, հայտնաբերվել է ուղեւորներից մեկի պայուսակի զննության ժամանակ: Դեպքի վայր են հրավիրվել մասնագետները, որոնք հաստատել են, որ այն Մեծ հայրենական պատերազմից մնացած ՌԳ-42 նռնակ է՝ ժամանանակից ապահովիչով:
«Նռնակի ներսում տրոտիլ չի եղել, այսինքն՝ տրոտիլի հետքեր եղել են, բայց այն փաստացի կիսամարտական է եղել»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:

Гранату времен Великой Отечественной войны со следами тротила нашли у пассажира на станции «Приморская» петербургского метро, сообщил РИА Новости представитель пресс-службы ГУ Росгвардии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области.
Ранее сообщалось, что «Приморскую» закрывали на вход и выход с 10.13 до 11.29.
Подозрительный предмет, похожий на гранату, высветился при проверке сумки одного из пассажиров. На место вызвали взрывотехников, которые убедились, что это РГ-42 времен Великой Отечественной войны с современным запалом.
«Но тротила внутри гранаты не было, то есть следы тротила в гранате есть, но фактически она была полубоевая», — сказал собеседник агентства.