«168 ժամ» թերթը գրում է. «ԵԽ ԽՎ հունիսյան նստաշրջանի առաջին օրը փոփոխության կենթարկվի Վեհաժողովի կանոնակարգը` աննախադեպ կերպով նախատեսելով հատուկ դրույթ Պեդրո Ագրամունտին Վեհաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու վերաբերյալ: Կոռուպցիոն աղմկահարույց սկանդալներում ներգրավված, սուր ադրբեջանամետ եւ ռուսամետ դիրքորոշում ունեցող Ագրամունտին իմպիչմենտի ենթարկելու որոշումը ԵԽ ԽՎ-ում հասունացել էր վաղուց, սակայն այն հասել իր գագաթնակետին, երբ Ագրամունտը ռուսական պատվիրակության հետ մեկնել էր Սիրիա։
Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ԵԽ ԽՎ նախագահի քվոտան ներկայումս պատկանում է ԵԺԿ-ին, ԵԺԿ-ն նախագահի պաշտոնի համար կառաջադրի իր փոխնախագահներին, որոնք թվով վեցն են։ Ընտրության վերջնական փուլ, ինչպես ուկրաինացի պատվիրակ Գեորգի Լոգվինսկին էր տեղեկացրել, դուրս են եկել երկու թեկնածուներ՝ ինքը եւ Աքսել Ֆիշերը։ Սակայն Լոգվինսկին որոշում է կայացրել հանել իր թեկնածությունը գերմանացի ԵԺԿ պատգամավոր, Հայաստանի հարցով նախկին զեկուցող, ներկայումս Ուկրաինայի հարցով զեկուցող Ֆիշերի օգտին։
«168 ժամ»-ի թղթակից հետ զրույցում վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը, ով նախկինում, որպես «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ՝ շփումներ ունեցել է գերմանացի խորհրդարանական Ֆիշերի հետ, ասել է, որ ԵԽ ԽՎ նախագահի ցանկացած թեկնածուի զգայունակությունը Հայաստանի եւ հայաստանյան խնդիրների նկատմամբ պայմանավորված է լինելու նրանով, թե որքան ակտիվ է հայկական պատգամավորական կորպուսը միջազգային կառույցում։ Նույն կարծիքին է նաեւ ԵԽ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախկին ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ պաշտոնում ցանկացած հավասարակշռված, չեզոք մարդ ձեռնտու է Հայաստանին, քանի որ պարզ է՝ քաղաքակիրթ մարդու վրա Ադրբեջանի նվերները եւ, որոշ դեպքերում՝ կաշառքը, չեն ազդի եւ փոխի իր ընդհանուր տեսակետները մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների հանդեպ»:

YEREVAN. – On the first day of the June session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), its regulations will change, and they will envision a special provision on dismissing Pedro Agramunt from the position of PACE President, according to 168 Zham (Hour) newspaper of Armenia.
“Given the fact that the PACE President’s quota currently belongs to the EPP [European People’s Party], the EPP will nominate its vice presidents, who are six in number, for the position of PACE President.
“Speaking to the 168 Zham reporter, [Armenian] analyst Styopa Safaryan (…) said any PACE President candidate’s sensitivity towards Armenia and Armenia-related problems will depend on how active the Armenian parliamentary corps is in the international organization.
“Hovhannes Igityan, former head of the Armenian delegation to PACE, also is of the same view. In his words, any balanced, neutral person in this position is convenient for Armenia, since it is clear: Azerbaijan’s gifts—and, in some cases, bribes—do not affect a civilized man and change his overall viewpoints on human rights and democratic institutions,” wrote 168 Zham.