ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է խախտի լռությունն ու դատապարտի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնապահների հարձակումը խաղաղ ցուցարարների վրա։ Այս մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի Եվրոպայի հարցերով ենթահանձնաժողովում ելույթի ժամանակ ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Համբարյանը, որը լսումների ընթացքում ցուցադրված հարձակման տեսագրության հեղինակն է, բացատրել է. «Այն, ինչ Էրդողանը հրամայեց անել մեր մայրաքաղաքի փողոցներում, թույլ է տալիս պատկերացում կազմել բռնության մասին, որին ամեն օր ենթարկվում են Թուրքիայի քաղաքացիները։ Հեռո՛ւ մեր ժողովրդից եւ մեր տեսախցիկներից»։
Նրա խոսքով՝ լսումը նախեւառաջ վերաբերում է ամերիկացիների հակվածությանն առաջին փոփոխությանը։ Նա նշել է, որ Թրամփը պետք է դատապարտի հարձակումը, իսկ ԱՄՆ կառավարությունը պարտավոր է հետաքննություն անցկացնել ու պատժել հարձակվողներին։ Համբարյանը նաեւ ընդգծել է, որ վարչակազմը պետք է արտաքսի Վաշինգտոնից Թուրքիայի դեսպանին։
Լսումների ընթացքում ելույթ են ունեցել նաեւ Եզդիների օգնության հիմնադրամի հիմնադիր եւ տնօրեն Լուսիկ Ուսոյանը, գործարար Մուրատ Յուսան եւ պրոֆեսոր Ռութ Ուդեգուդը։ Ուսոյանն ու Յուսան նույնպես հարձակումների են ենթարկվել Էրդողանի թիկնապահների կողմից։
Հայաստանում մեծացած ազգությամբ եզդի Լուսիկ Ուսոյանը 2016 թվականին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման պատճառներից մեկն էլ համարել է Էրդողանի եւ Իլհամ Ալիեւի դավադրությունը։ «Մոտ 80 հայ զինվոր սպանվեց քառօրյա պատերազմի ընթացքում, իսկ ծագումով եզդի մեկ զինվորի ադրբեջանցիները գլխատել են։ Այդ զինվորն իմ զարմիկն էր»,- հայտարարել է նա։

Президент США Дональд Трамп должен нарушить молчание и осудить атаку против нападения на мирных протестующих со стороны охраны президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Об этом в ходе выступления в Подкомитете по Европе Конгресса США заявил исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян.
Амбарян, чья видеозапись нападения была показана во время слушания, объяснил: «То, что Эрдоган приказал сделать на улицах нашей столицы создает представление о насилии, которому каждый день подвергаются граждане Турции. Далеко от нашего города, вдали от наших камер».
По его словам, это слушание прежде всего касается приверженности американцев первой поправке. Он отметил, что Трамп должен осудить нападение, в то время как правительство США обязано провести полное расследование и наказать нападавших. Амбарян также подчеркнул, что администрация должна выдворить посла Турции из Вашингтона.
В ходе слушания также выступила основатель и президент Фона помощи езидам Люсик Усоян, бизнесмен Мурат Юса и профессор Рут Уедгуд. Усоян и Юса также подверглись нападению со стороны охранников Эрдогана.
Выросшая в Армении езидка Люсик Усоян назвала сговор Эрдогана с азербайджанским диктатором Ильхамом Алиевым в числе причин нападения Азербайджана на Армению в апреле 2016 года. «Около 80 армянских солдат были убиты в ходе четырехдневной войны, а одного солдата ездиского происхождения обезглавили азербайджанские солдаты. Этот солдат был моим двоюродным братом»,- заявила она.