«Ավրորա» մրցանակը վերաբերում է մարդասիրությանը, ոչ թե հայերին։ Այս մասին մայիսի 26-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է «100 LIVES» նախագծի համահիմնադիր, Նյու Յորքում Կարնեգի կորպորացիայի տնօրեն, «Ավրորա-2017» մրցանակի ընտրական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը։
Նրա խոսքով՝ մենք հերոսների կարիք ունենք։ «Ես հավատում եմ, որ մենք հերոսներ ունենք։ Մեր յուրաքանչյուր բժիշկ եւ աշխատակից մեկ սկզբունք ունի՝ չվնասել»,-նշել է Վարդան Գրեգորյանը։ Նա ընդգծել է, որ բոլոր կրոնները՝ քրիստոնեություն, մահմեդականություն, հուդդայականություն, կյանքի ու արժանապատվության դասեր են տալիս։

Премия «Аврора» затрагивает гуманизм, а не армян. Об этом 26 мая заявил соучредитель проекта «100 LIVES», президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, член Отборочной комиссии премии «Аврора – 2017» Вардан Грегорян, выступая на встрече с финалистами премии в Американском университете Армении.
По его словам, мы нуждаемся в героях. «Я верю, что у нас есть герои. У каждого из наших врачей и работников один принцип – «Не вредить», - отметил Вардан Грегорян. Все религии – христианство, мусульманство, иудаизм - подчеркнул он, учат жизни, учат достоинству.