Տոկիոյում ուժի մեջ է մտել օրենքը, որը մինչեւ 18 տարեկան աղջիկներին արգելում է աշխատել, այսպես կոչված, «վճարովի ժամադրությունների» ծառայությունների ոլորտում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Կիոդո» գործակալության տվյալներով՝ համապատասխան օրինագիծը Ճապոնիայի մայրաքաղաքի իշխանությունները միաձայն հավանության են արժանացրել։ Ճապոնիայում դա հատուկ օրենք ընդունելու առաջին դեպքն է՝ գումարի դիմաց մինչեւ 18 տարեկան դպրոցականների հետ ժամադրությունները սահմանափակելու նպատակով։
Ոստիկանության տվյալների համաձայն՝ ներկայում Տոկիոյում գործում են շուրջ 110 կոմերցիոն ձեռնարկություններ եւ շուրջ 30 չգրանցված ընկերություններ, որոնք գումարի դիմաց ժամադրություններ են կազմակերպում դպրոցականների հետ։ Հաճախ նման ժամադրությունների են գնում 18 տարեկանից ցածր աղջիկները։ Տոկիոյի իրավապահները կասկածում են նաեւ, որ նման մի քանի ձեռնարկություններ ժամադրություններ են կազմակերպում ինտիմ ծառայություններ մատուցելու նպատակով։

В Токио вступил в силу  закон,  запрещающий девушкам до 18 лет работать в сфере услуг так называемых «свиданий за вознаграждение», передает РИА Новости.
По данным агентства Киодо, соответствующий законопроект был единогласно одобрен столичными властями накануне. Это стало первым в Японии случаем принятия специального закона, который был бы направлен на ограничения свиданий со старшеклассницами младше 18 лет за вознаграждение.
В настоящее время в Токио, согласно информации токийской полиции, существует около 110 коммерческих предприятий и около 30 незарегистрированных компаний, которые предлагают услуги по организации свиданий со школьницами. Очень часто на такие свидания направляют девушек младше 18 лет. Правоохранительные органы Токио также подозревают несколько из этих предприятий в противозаконной организации свиданий с подростками с целью оказания ими интимных услуг.
Теперь, согласно новому закону, в «свиданиях за вознаграждение» могут участвовать лишь с девушки старше 18 лет. Правонарушителям грозит до одного года в тюрьме или штраф до 1 миллиона иен (8,9 тысячи долларов).