Ամերիկացի դպրոցական Թեդի Ֆիշերը, կարողանալով գտնել ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսի հեռախոսահամարը, նրան է զանգահարե եւ 45 րոպե տեւողությամբ հարցազրույց վերցրել։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով New York Post պարբերականը։
Նրա տեղեկությամբ՝ Վաշինգտոն նահանգում բնակվող պատանին, Պենտագոնի ղեկավարի հեռախոսահամրը տեսել է մայիսի 11-ին, Washington Post պարբերականում։ Լուսանկարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիկնապահներից Քիթ Շիլերի ձեռքին թղթապանակ է, որտեղ երեւում է Պենտագոնի ղեկավարի անունն ու հեռախոսահամարը։
Նախ երիտասարդը Մեթիսին հաղորդագրություն է գրել՝ խնդրելով իրեն հարցազրույց տալ։ Նախարարը, որը ծագումով եւս Վաշինգտոն նահանգից է, համաձայնել է։ Հարցազրույցը հրապարակվել է դպրոցի պարբերականում, որտեղ սովորում է Ֆիշերը։
Մեթիսը խոստովանել է, որ միշտ աշխատում է օգնել դպրոցականներին եւ նրանց հետ կիսվել փորձով։ New York Post-ի համաձայն՝ հարցազրույցում Մեթիսը մի շարք արտաքին քաղաքական հարցերի մասին է խոսել։ Մասնավորապես՝ նա նշել է, որ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման ավելի մեծ հաջողությունների կհասներ, եթե լսեր նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին։ Ըստ Մեթիսի՝ տարածված արմատական գաղափարախոսության դեմ դյուրին կլիներ պայքարելը, եթե ԱՄՆ-ն կարողանար վճարել ամերիկյան դպրոցներում Աֆղանստանի, Սիրիայի եւ այլ երկրներից երեխաների ուսման համար։

Американский школьник Тедди Фишер, раздобывший телефон министра обороны США Джеймса Мэттиса, не только дозвонился до него, но и взял 45-минутное интервью, сообщила РИА Новости со ссылкой на газету New York Post.
По ее информации, молодой человек, проживающий в штате Вашингтон, увидел номер мобильного телефона главы Пентагона на фотографии в газете Washington Post 11 мая. На снимке один из охранников президента США Дональда Трампа — Кит Шиллер несет пачку бумаг, на которой видно имя министра обороны и его телефонный номер.
Позднее фотография была удалена с сайта уважаемого издания, однако Фишер успел увидеть то, чего не заметили другие. «Все это напоминало череду чудес», — сказал он о своем разговоре с министром в интервью одной из местных телекомпаний.
Сначала юноша отправил Мэттису текстовое сообщение с просьбой дать интервью. Министр, который сам родом из штата Вашингтон, согласился. Интервью в итоге было опубликовано в газете школы, где учится Фишер.
В нем Мэттис признался, что всегда старается помогать школьникам и делиться с ними опытом. Согласно изложению New York Post, в беседе Мэттис затронул целый спектр внешнеполитических вопросов. В частности, он отметил, что бывший президент США Барак Обама добился бы больших успехов, если бы слушал госсекретаря Хиллари Клинтон. Он также выразил уверенность в том, что бороться с распространением радикальных идеологий было бы гораздо проще, если бы США могли заплатить за годичное обучение всех детей в Афганистане, Сирии или других странах в американских школах.
«Я думаю, идеологиям можно было бы противостоять, показывая людям лучшее образование и надежду на будущее», — сказал Мэттис.