Շամշադինում մեղրի եւ հատապտուղների փառատոնը, որը տեղի կունենա օգոստոսի 12-13-ը Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում, տվյալ տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններ է ստեղծում։ Այս մասին օգոստոսի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց  ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության զարգացման կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը։
Ապրեսյանը նշեց նաեւ, որ նմանատիպ փառատոնները թույլ են տալիս ավելի հասանելի դարձնել այդ շրջանների ավանդույթներն ու մշակութային ժառանգությունը։ «Հայաստանի կառավարությունը հետաքրքրված է սահմանամերձ գոտիներում զբոսաշրջության զարգացման հարցում եւ այդ հանձնարարությունն իրագործելու համար ամեն օր աշխատանքներ են տարվում»,-հավաստեց պաշտոնյան։

Фестиваль меда и ягод в Шамшадине, который пройдет 12 – 13 августа в городе Берд Тавушской области Армении, создает возможность для развития туризма в данном регионе. Об этом на встрече с журналистами 9 августа заявил первый заместитель председателя Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Армении Мехак Апресян.
Вместе с тем, Апресян добавил, что фестивали такого рода позволяют сделать более доступными традиции и культурное наследие регионов, в которых они проводятся, причем как для внутреннего, так и для внешнего рынка. «Правительство Армении заинтересованно в развитии туризма в приграничных зонах и проводит каждодневную работу для реализации  данной задачи», - заверил чиновник.