ՌԴ ԱԻ նախարարությունը Խոսրովի արգելանոցում հրդեհաշիջման աշխատանքներին աջակցելու համար Երեւան է ուղարկել «ԻԼ-76» ինքնաթիռ` հագեցած օդային հրդեհաշիջման աշխատանքների համար անհրաժեշտ սարքավորումներով։
Հայաստանի ԱԻՆ-ից NEWS.am_ին հայտնում են, որ ՌԴ ԱԻՆ «ԻԼ-76» ինքնաթիռը մեկ թռիչքի ընթացքում կրակի օջախների վրա կարող է ուղղել ավելի քան 42 տոննա ջուր, ինչպես նաեւ ստեղծել 800 մ երկարությամբ եւ 60 մ լայնությամբ սահմանազատող գոտի։ «ԻԼ-76» ինքնաթիռը համարվում է աշխարհում ամենամեծ հակահրդեհային օդանավերից մեկը։
Ինքնաթիռի անձնակազմը պատրաստված է աշխատելու բարդ իրավիճակներում եւ անտառային հրդեհների մարման մեծ փորձ ունի։
Ներկայումս նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում ինքնաթիռը ՀՀ բերելու եւ լիցքավորման համար համապատասխան քանակի ջուր ապահովելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը դիմել էր ՌԴ ԱԻ նախարար Վլադիմիր Պուչկովին՝ խնդրելով տրամադրել հրդեհաշիջման աշխատանքներ իրականացնող ինքնաթիռ՝ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներին աջակցելու համար:

С целью содействия работам по тушению пожара в заповеднике «Хосровский лес» МЧС России направит в Ереван самолет ИЛ-76, который оснащен необходимым оборудованием для проведения воздушных противопожарных работ.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МЧС Армении, самолет ИЛ-76 способен за один полет сбросить на очаг пожара 42 тонны воды, а также создать заградительную полосу длиной 800 метров и шириной 60 метров. ИЛ-76 считается одним из крупнейших противопожарных самолетов в мире.
Экипаж самолета подготовлен к работе в сложных условиях и имеет большой опыт тушения лесных пожаров.
Ведется подготовительная работа для отправки самолета в Армению.
Отметим, что министр чрезвычайных ситуаций Давид Тоноян обратился к главе МЧС РФ Владмиру Пучкову с просьбой предоставить специальный самолет для  тушения пожара в заповеднике «Хосровский лес».
Напомним, что днем 12 августа поступил сигнал о том, что примерно в 20 км к северу от села Урцадзор возник пожар на территории ГНКО государственный заповедник «Хосровский лес». Площадь пожара около 200-250 га. В тушении пожара участвуют 69 спасателей и группа оперативного реагирования национального центра кризисного управления, задействован вертолет Министерства обороны.