«Անժիի» նախկին գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանը թիմից հեռանալուց անմիջապես հետո պայմանագիր է կնքել Մոսկվայի «Արարատի» հետ։ Այդ ամենի, իր ապագա ծրագրերի եւ հայկական ֆուտբոլի հետ կապված նպատակների մասին նա պատմեց NEWS.am-ի թղթակից Վերա Մարտիրոսյանի հետ զրույցում։
Պարոն Գրիգորյան, շնորհավորում եմ նոր նշանակման կապակցությամբ։ Նախ, ինչո՞ւ որոշեցիք հեռանալ «Անժիից»։ Դա Ձե՞ր որոշումն էր, թե՞ երկկողմ համաձայնությամբ եղավ:
Դուք ճիշտ ասացիք՝ երկկողմ համաձայնությամբ։ Ես հասկացա, որ ինչ-որ բան չի ստացվում։ Հավասար պայմաններում, մեր խաղային առավելության դեպքում գրանցում էինք բացասական արդյունք։ Եկա այն եզրակացության, որ պետք է ավարտել։ Վատ մտքեր էին գալիս, իսկ մարզիչը պետք է միշտ դրական մտածի։
Ի՞նչ Ձեզ տվեց Պրեմիեր լիգայում խաղալու փորձը։
Բարձր մակարդակով աշխատելու ցանկացած փորձ շատ բան է տալիս։ Երբեմն քեզ թվում է, որ շատ բան գիտես, կարող ես։ Իհարկե, ծիծաղելի կլիներ կարծել, որ թիմը բարձրակարգ ֆուտբոլիստներ ձեռք կբերի։ Եթե երկու բառով ասենք փորձի մասին՝ որքան բարձր է մակարդակը, այնքան ամեն սխալի արժեքն ավելի բարձր է։
«Արարատից» առաջարկը ե՞րբ եղավ՝ անմիջապես «Անժիից» հեռանալուց հետո՞, թե՞ վաղուց խոսակցություններ կային։
Անմիջապես իմ հեռանալուց հետո, մի քանի ժամ անց Վալերի Հովհաննիսյանը զանգահարեց ինձ։ Անգամ չթողեց ընկնեմ դեպրեսիայի մեջ։
Նոր թիմը՝ հայերի համար սուրբ անվանմամբ, շատերի համար դեռ լիովին հասկանալի նախագիծ չէ։ Ինչպիսի՞ն են Ձեր առաջին տպավորությունները։
Մինչեւ պատասխանելը, կուզենայի ասել, որ վերջին ժամանակներս ես շատ ակտիվ էի մամուլում։ Այժմ ավելի շատ ցանկանում եմ ինքս ինձ հետ մնալ։ Չեմ պատրաստվում ծավալուն հարցազրույցներ տալ։ Ձեր համար բացառություն եմ անում։ Ինչ վերաբերում է «Արարատին», ես դեռ չեմ ցանկանում շատ մանրամասներ ասել։ Այս պահին զրույցել եմ թիմի միակ հովանավորի եւ գործատուի հետ։ Ես հասկացա, որ նա ունի տեսլական։ Մոսկվայի «Արարատի» մոտ կա գաղափար։ Այն հոգեւոր բնույթ է կրում։ Իսկ ես հասկացել եմ՝ ինչն ունի հոգեւոր բնույթ եւ իր մեջ գաղափար է պարունակում, այն երկարակյաց է եւ հիմնականում աճում ու զարգանում է։ Ես երկար լսեցի այդ մարդուն։ Նա պատրաստ է իր գումարը ծախսել այդ գաղափարի համար։ Նրա համար Արարատը շատ կարեւոր նշանակություն ունի։ Թիմ ստեղծելու գաղափար վաղուց ուներ։
Մոռացա ավելացնեմ, որ ինձ հրավիրելու գաղափարը պատկանում է թիմի նախագահ՝ Վալերի Հովհաննիսյանին։
Ձեր պայմանագիրը նախատեսված է երեք տարով։ Շատ չէ՞ նորաստեղծ թիմի համար։
Իմ բոլոր նախորդ պայմանագրերը կքնված են եղել առավելագույնը մեկ տարով։ Երեք տարով կնքված պայմանագիրը վկայում է լուրջ նպատակների մասին։ Դուք ինքներդ գիտեք, որ կարելի է գրել մեկ տարի, կամ տասը։ Դա բան չի փոխում։ Բայց այն, որ պայմանագիրը երկարաժամկետ է, լրջության մասին է խոսում։
Ձեռ առջեւ դրված է առաջադրանք՝ թիմը դուրս բերել Առաջին լիգա՞։
Այո, միանշանակ։ Իսկ հաջորդ տարի միանգամից դուրս գալ Պրեմիեր լիգա։
Հասցրե՞լ եք ծանոթանալ թիմին։
Այո, բոլոր ֆուտբոլիստներին գիտեմ, մի քանիսի հետ աշխատել եմ։ Մեզ մոտ կան թե՛ երիտասարդ, եւ թե՛ փորձառու ֆուտբոլիստներ։ Բոլորին չեմ թվի, դուք նրանց գիտեք։ Այսօր ծանոթացա թիմի հետ, իսկ վաղն արդեն մեկնում ենք արտագնա խաղի։
Դուք միշտ ասել եք, որ Ձեր երազանքն է գլխավորել Երեւանի «Արարատը»։ Այժմ գլխավորելու եք Մոսկվայի «Արարատը»։ Կարելի՞ է ասել, որ երազանքի կեսն իրականացավ, թե՞ դա այլ պատմություն է։
Ինձ մոտ հպարտության զգացողություն է։ Ես միշտ երազել եմ գլխավորել «Արարատը»։ Այժմ պետք է մտածել ինչպես իրականացնել երազանքը։ Քիչ է հասնել երազանքին, պետք է նաեւ իրականացնել այն։
Հայկական ֆուտբոլում աշխատելու ցանկությունը չի՞ մարել։
Ռուսաստանում ես շատ հակասական կերպար եմ համարվում։ Անգամ այն թիմերում, որտեղ հաջողության եմ հասել, իմ հանդեպ վերաբերմունքը թե երկրպագուների, թե լրագրողների կողմից միանշանակ չի եղել։ Այստեղ քչերը գիտեն, որ ինձ համար շատ կարեւոր է բարձրացնել հայկական ֆուտբոլը։ Ես հասկանում եմ, որ արդեն պատանի չեմ, իսկ գիտակից տարիքում մեծ պատասխանատվության զգացում է առաջ գալիս։ Ես կցանկանայի բարձրացնել ֆուտբոլը Հայաստանում եւ հասնել լուրջ նպատակների։ Այդ միտքն ապրում է իմ գլխում։
Վերջին ժամանակներս Դուք մարզական մամուլում ամենաքննարկվող մարդկանցից էիք։ Ձեզ մեջբերում էին, քննադատում, գովում՝ Ձեր մամուլի հետ աշխատելու ոճի համար։ «Արարատում» աշխատելու ոճը տարբերվելո՞ւ է նախկինից։
Այո, այն կլինի այլ կերպ։ Ինքս ինձ լիովին փոխել չեմ պատրաստվում, բայց իմ հանդեպ այդքան մեծ ուշադրություն չեմ ցանկանում։ Ես ուզում եմ, որ ուշադրությունը բեւեռված լինի խաղին, ոչ թե իմ անձին։ Իմ անձը ինձ արդեն հասցրել է հոգնեցնել։

Бывший главный тренер «Анжи» Александр Григорян сразу после расторжения контракта с махачкалинской командой подписал трехлетний контракт с только что созданной московской командой «Арарат». О своих дальнейших планах и мечтах, связанных с армянским футболом, один из самых интересных специалистов в России рассказал в беседе с корреспондентом Новости Армении- NEWS. am Верой Мартиросян.
Александр Витальевич, поздравляю Вас с назначением на пост главного тренера московского «Арарата». Но прежде чем обсудим эту тему, скажите, пожалуйста, причину ухода из «Анжи». Это было Ваше решение или обоюдное?
Вы правильно сказали – обоюдное. Я понял, что не клеилось там у нас. При равных обстоятельствах, при нашем игровом преимуществе, несколько туров у нас был отрицательный результат, я понял, что надо заканчивать. Дурные мысли в голову лезли, а тренер должен думать всегда позитивно.
Что Вам дал опыт работы в Премьер лиге?
Любой опыт работы на самом высоком уровне многое дает. Иногда тебе кажется, что ты много знаешь, много умеешь. Мне, конечно, глупо было надеяться на приобретение игроков высокого уровня. Если коротко сказать об опыте – чем выше уровень, тем выше цена любой ошибки.
А предложение со стороны «Арарата» поступило сразу после ухода из «Анжи» или до этого тоже был интерес к Вам?
Да, сразу после моего ухода. Буквально через пару часов Валерий Оганесян позвонил мне. Даже не дал впасть в депрессию.
Новый московский клуб с названием, имеющим особое значение для армян. Цель данного проекта многим пока неясна. Какие у Вас сложились первые впечатления от клуба?
Прежде чем ответить, хочу сказать, что в последнее время я очень много появлялся в прессе. Сейчас хочу больше побыть сам с собой и развернутых интервью не буду давать. Вам даю в виде исключения. Что касается«Арарата», я не хочу раскрывать все нюансы. Я общался на данный момент с единственным спонсором, работодателем команды. Я понял, что у него есть видение. У московского «Арарата» есть идея. Она носит духовный характер. Все, что связано с идеей и духовностью  - это надолго и имеет тенденцию крепнуть и развиваться. Не хотелось бы афишировать эту идею раньше времени. Я внимательно послушал этого человека и понял, что он готов тратить свои деньги с определенной целью. Для него Арарат – это очень важно. Он сказал, что такая идея у него была уже пару лет. Я еще забыл сказать, что инициатором моего приглашения является президент клуба -  Валерий Оганесян.
Ваш контракт рассчитан на три года. Это не много для начинающей команды?
Все мои предыдущие контракты с командами были подписаны на год. Никогда не было больше чем на год. Трехлетний контракт говорит о наших намерениях. Вы сами знаете, что можно написать год или десять лет, ничего от этого не меняется. Но то, что контракт подписан на три года, говорит о наших серьезных намерениях.
Перед Вами поставлена цель вывести команду в Первую лигу?
Да, однозначно. А на следующий сезон сразу выйти в Премьер лигу.
Вы уже успели познакомиться с командой?
Да, уже сегодня успел. Всех футболистов я знаю. Некоторые играли у нас. Здесь собраны и молодые и уже опытные игроки. Не буду всех перечислять. Вы всех знаете. Сегодня познакомился с командой, завтра с ней лечу на выездной матч.
Вы всегда говорили, что Ваша мечта возглавить ереванский «Арарат». Теперь Вы у штурвала московского «Арарата». Можно сказать, что половина Вашей мечты осуществилась?
У меня есть ощущение гордости. Я всегда мечтал возглавить «Арарат». Теперь надо думать, как реализовать мечту. Мало достичь мечты, надо еще и воплотить ее в жизнь.
А Ваше желание работать в армянском футболе сохранилось?
В России я противоречивый персонаж. Даже в клубах, где я добивался хорошего успеха, отношение ко мне со стороны болельщиков и журналистов не всегда было однозначным. Мало кто здесь знает, что для меня было бы очень важно поднимать футбол в Армении. Я не говорю слово «интересно», а «очень важно». Я понимаю, что я далеко уже не мальчишка. В более зрелом возрасте появляется какая-то ответственность. Мне бы хотелось поднимать футбол в Армении и добиться серьезных результатов. Это желание живет у меня в голове.
В последнее время Вы были одним из самых обсуждаемых людей в российском футболе. Вас цитировали, критиковали, хвалили из-за Вашего стиля общения с прессой.  Стиль работы в «Арарате» будет отличаться от предыдущего?
Да, у меня будет другой стиль. Самого себя кардинально менять не буду, но привлекать к себе столько внимания не хочу. Я хочу привлекать внимание к игре, а не к с совей персоне. Моя персона мне порядком надоела.