Շաբաթ առավոտյան ԿԺԴՀ-ն հրթիռներ է արձակել։ Ենթադրաբար, դրանք փոքր հեռահարության են։ Այս մասին հաղորդում է «Ռյոնհափ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով շտաբի պետերի հարավկորեական միացյալ կոմիտեն։
ԱՄՆ-ի հետ փոխադարձ սպառնալիքներից հետո սրանք առաջին արձակումներն են։ Գերատեսչությունում հայտնել են, որ երեք հրթիռներ Կանվոնդո նահանգից Ճապոնական ծով են արձակվել։ Հարավկորեացի զինծառայողները հայտարարել են նաեւ, որ հրթիռները շուրջ 250 կմ են թռչել։
Ամերիկացի զինծառայողները եւս արձանագրել են հյուսիսկորեական հրթիռների փորձարկումը։ Նրանց տվյալներով՝ փոքր հեռահարության երկու բալիստիկ հրթիռների մեկնարկն անհաջողությամբ է ավարտվել, եւս մեկ հրթիռ մեկնարկից հետո պայթել է։

КНДР утром в субботу осуществила запуск ракет, по предположительным данным, малой дальности, передает агентство Рёнхап со ссылкой на южнокорейский объединенный комитет начальников штабов. Это первые пуски после обмена угрозами с США.
Как сообщили в ведомстве, три ракеты были запущены из провинции Канвондо в Японское море. Южнокорейские военные также заявили, что ракеты пролетели около 250 километров.
Американские военные также зафиксировали пуск северокорейских ракет. По их данным, пуск двух баллистических ракет малой дальности завершился неудачей, еще одна ракета взорвалась вскоре после запуска.
Ситуация на Корейском полуострове накалилась после обмена резкими заявлениями между КНДР и США, передает РИА Новости.