Արիզոնա նահանգից հանրապետական սենատոր Ջոն Մաքքեյնը ենթադրում է, որ Կոնգրեսը ստիպված է աշխատել վատ տեղեկացված եւ իմպուլսիվ պետության ղեկավարի հետ, որը քաղաքական փորձ չունի: Սենատորը գործող նախագահին այսպես է բնորոշել The Washington Post-ում հրապարակված հոդվածում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք պետք է հարգենք միմյանց կամ նվազագույնը հարգենք փաստը, որ մենք միմյանց կարիքն ունենք: Եվ սա երբեք այսքան ճշմարիտ չի եղել, որքան հիմա, երբ Կոնգրեսը ստիպված է աշխատել մի նախագահի հետ, որը պետական հաստատություններում աշխատանքի փորձ չունի եւ, որպես կանոն, վատ է տեղեկացված»,- գրել է Մաքքեյնը:
Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տան այժմյան տերը «իմպուլսիվ է լինում իր խոսքերում եւ գործողություններում»:
«Մենք պետք է հարգենք նրա իշխանությունն ու սահմանադրական պարտավորությունները: Մենք պետք է փոխգործակցենք նրա հետ այն ոլորտներում, որտեղ դա հնարավոր է, սակայն մենք նրա ենթակաները չենք: Մենք նրա առջեւ հաշվետու չենք, մենք հաշվետու ենք ամերիկացի ժողովրդի առջեւ»,- գրել է սենատորը:

US Senator John McCain said that Congress must govern with Donald Trump who has no experience of public office, is often poorly informed and can be impulsive in his speech and conduct, The Washington Post reported.
“We have to respect each other or at least respect the fact that we need each other.
That has never been truer than today, when Congress must govern with a president who has no experience of public office, is often poorly informed and can be impulsive in his speech and conduct.
Wemust respect his authority and constitutional responsibilities. We must, where we can, cooperate with him. But we are not his subordinates. We don’t answer to him. We answer to the American people. We must be diligent in discharging our responsibility to serve as a check on his power. And we should value our identity as members of Congress more than our partisan affiliation,”  McCain said.