Կատալոնիայի խորհրդարանն ընդունել է անցումային շրջանի մասին օրենք, որը, ըստ անկախության կողմնակիցների, իրավական հիմք կստեղծի Իսպանիայի կազմից ինքնավար համայնքի դուրս գալու համար:
«Անցումային շրջանի մասին օրենքն ընդունվել է 71 «կողմ» ձայնով, դեմ է եղել 10 պատգամավոր, ձեռնպահ ձայներ չեն եղել»,- հայտարարել է Կատալոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Կարմե Ֆորկադելը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Իսպանիայի կառավարությունը օրենքը, ինչպես նաեւ անկախության հանրաքվեին վերաբերող Կատալոնիայի իշխանությունների ընդունած նախորդ բոլոր փաստաթղթերը,  կվիճարկի Սահմանադրական դատարանում:
«Հանրապետության իրավական եւ հիմնադիր անցումային շրջանի մասին» կոչվող փաստաթղթի հեղինակները կարծում են, որ այն ուժի մեջ կմտնի, եթե հոկտեմբերի 1-ին անցկացվող հանրաքվեում հաղթեն Իսպանիայից Կատալոնիայի անջատման կողմնակիցները: Այդ դեպքում օրենքը կսկսի կիրառվել հոկտեմբերի 2-ից՝ մինչեւ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, այսինքն՝ գրեթե 6 ամիս: Անջատման կողմնակիցների կարծիքով՝ նոր խորհրդարանը կմշակի նոր պետության սահմանադրությունը:

Парламент Каталонии принял закон о переходном периоде, который, согласно сторонникам независимости, создаст юридическую базу для выхода автономного сообщества из состава Испании.
«Закон о переходном периоде был принят 71 голосом «за», против выступили десять депутатов, воздержавшихся не было», — объявила спикер каталонского парламента Карме Форкадел, передает РИА Новости.
Этот закон будет оспорен испанским правительством в конституционном суде страны, как и все предыдущие документы, которые были приняты властями Каталонии касательно референдума о независимости.
Документ, полное название которого гласит «О правовом и учредительном переходном периоде республики», вступит в силу, если на референдуме 1 октября победят сторонники отделения Каталонии от Испании, предполагают его авторы. Закон в этом случае будет применяться со 2 октября и до проведения выборов в парламент, то есть примерно шесть месяцев. Новый парламент, по мнению сторонников отделения, должен будет разработать конституцию нового государства.