Այստեղ բառացիորեն ամեն քայլափոխի կարելի է հանդիպել բոլոր դարաշրջանների բազմաթիվ հանրահայտ մարդկանց։ Ընդ որում առանց թիկնապահների կամ հսկողության։ Այսինքն կա հնարավորություն լուսանկարվել նրանց հետ՝ որպես հանդիպման մասին հիշողություն։ Հանրահայտ մարդկանց կողմից առարկություններ չեն լինի, քանի որ նրանք պատրաստված են մեղրամոմից։ Ավելի ճիշտ՝ մոմից է միայն դեմքը, 100 տոկոսով նման բնօրինակին, իսկ ահա հագուստն իսկական է։ Հասկանալի է որ նման բան կարելի է տեսնել միայն մեկ վայրում՝ Մոմե արձանների թանգարանում։
Մոմե արձանների դասական թանգարանը ստեղծվել է 18-րդ դարի վերջին, Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում։ Թանգարանի հիմնադիրը Ֆիլիպ Կյուրտյուսն է եղել, ով առաջինն էր թագավորների մոմե արձանների ավանդական հավաքածուն համալրել այսպես կոչված «սարսափների սենյակով»։ Կյուրտյուսը թանգարանը կտակել էր իր դստերը՝ Մարիա Գրոսհոլցին, ապագա մադամ Տյուսոյին (ամուսնու ազգանունով)։
1835-ին մադամ Տյուսոն ստեղծել է մոմե արձանների իր առաջին մշտական ցուցահանդեսը, Լոնդոնի ոչ պակաս հանրահայտ Բեյքեր սթրիթ փողոցում։ Թանգարանի մասնաճյուղերից մեկը (որը համեմատաբար վերջերս է բացվել՝ 2008-ին) գտնվում է Գերմանիայի մայրաքաղաքում։
Ցերեկը, երբ թանգարանի դահլիճներում այցելուների բազմություն է, մոմե արձանները բավականին խաղաղ տեսք ունեն։ Առավել եւս, որ բեռլինյան հավաքածուի մեջ «չարագործներ» գրեթե չկան։ Բացառություն է միայն չարաբաստիկ ֆյուրերը, ով նստած է մեկուսացած, մանրակերտ խցում, ապակու ետեւում։ Ըստ երեւույթին, որպեսզի նրա կերպարանքով վրդովված այցելուները նրա համար Լինչի դատաստան չկազմակերպեն։
Որոշ պերսոնաժներ այնքան հմտորեն են պատրաստված, որ դրանք հնարավոր չէ տարբերել այցելուներից։ Եվ հակառակը՝ լուսանկարվելու համար անշարժ կանգնած այցելուներն այդ հավաքածուի նմուշներ են թվում։ Զարմանալի չէ, որ թանգարանի այդ եզակի առաձնահատկությունը դարձել է մի շարք սարսափ ֆիլմերի սյուժեն։

Здесь, буквально на каждом шагу, можно встретить множество знаменитостей всех эпох. Причем без телохранителей и охраны. Так что есть возможность сфотографироваться с ними на память о встрече. Возражений со стороны знаменитостей не будет, так как они… сделаны из воска. Точнее, из воска лишь лицо, на 100% похожее на оригинал, а вот одежда настоящая. Понятно, что такое можно встретить лишь в одном заведении – в Музее восковых фигур.
Классический Музей восковых фигур возник в конце XVIII века, в столице Франции. Его создателем был Филипп Кюртюс, который впервые традиционную коллекцию восковых фигур королей дополнил так называемой «комнатой ужасов». Кюртюс завещал музей своей приемной дочери - Марии Гросхольц, будущей (по фамилии мужа) мадам Тюссо.
В 1835 году мадам Тюссо основала первую постоянную выставку восковых фигур, на не менее знаменитой улице Бейкер-стрит в Лондоне. Один из филиалов музея (открытый сравнительно недавно – в 2008 году) находится в столице Германии.
Днем, когда в залах музея целая толпа посетителей, восковые фигуры выглядят довольно мирно. Тем более, что в берлинской коллекции «злодеев» почти нет. Исключением является лишь зловещий фюрер, сидящий изолированно, в миниатюрной каморке, за стеклом. Видимо, чтобы возмущенные его обликом посетители не учинили ему суд Линча.
Некоторые персонажи выполнены настолько мастерски, что их нельзя отличить от посетителей. И наоборот, неподвижно позирующие для фотоснимка посетители казались частью этой коллекции. Неудивительно, что это уникальная особенность музея послужила сюжетом для ряда фильмов ужасов.