Ժամանակակից Իռլանդիայի բնակիչները երեք ու կես հազար տարի առաջ տարբերվում էին հուղարկավորության ծիսակարգի հետ կապված բավականին դաժան առանձնահատկությամբ: Այդ սարսափելի ավանդույթի մասին պատմում է Politexpert.net-ում տեղադրված նյութը:
Իռլանդիայի հնագույն բնակիչները թաղելուց առաջ մասնատում էին մահացածներին:
Այս սարսափելի ծիսակարգի առաջին ապացույցը հայտնաբերվել էր դեռևս 20-րդ դարի սկզբին,  երբ Իռլանդիայում   ակտիվ հնագիտական ուսումնասիրություն էր իրականացվում:
«Հնագետները հարյուր տարի առաջ հասկացել էին, որ հին Իռլանդիայի  ավանդույթները պարզապես սարսափելի էին: Խոսքը վերաբերում է մասնատմանը, որին ենթարկվում էին մահացածները», - ասում են ժամանակակից հետազոտողները:
Հին Իռլանդիայի բնակիչների կողմից մահացածների մարմինները մասնատումը հետապնդում էր սեփական ու մեզ քիչ հասկանալի նպատակներ: Գիտնականները կարծում են, որ մասնատման ծիսակարգը վկայում է անդրշիրիմյան և երկրային աշխարհների միջև կապի մասին:  Բայց սա, ինչպես նշվում է, պարզապես ենթադրություն է:

Люди, населявшие территорию современной Ирландии три - три с половиной тысячи лет назад, отличались одной довольно жуткой особенностью, связанной с ритуалом погребения. Материал, посвященный ужасной традиции древних ирландцев, сообщает Politexpert.net
Древние жители Ирландии расчленяли покойников, прежде чем похоронить их.
Первые свидетельства этого ужасного обряда были обнаружены еще в начале двадцатого века, когда в Ирландии проводились активные археологические исследования.
«Археологи еще сто лет назад поняли, что погребальные традиции древних ирландцев были просто ужасающими. Речь идет о расчленении, которому подвергали усопших. И дело, судя по всему, было поставлено на широкую ногу — существовали даже специализированные инструменты, применяемые именно для этого», — говорят современные исследователи.
Расчленяя тела погибших, жители древней Ирландии преследовали собственные, мало понятные нам цели. Ученые полагают, что расчленение было частью ритуала, который проводился для того, чтобы показать связь между загробным и обычным мирами. Но это, как необходимо отметить, всего лишь предположение.