«Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (ԱԳՀ) ուլտրաաջ կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Ալեքսանդր Գաուլանդը խոստացել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի դեմ «որս կազմակերպել», հայտնում է Bild-ը:
Սեպտեմբերի 24-ին անցկացված Բունդեսթագի ընտրությունների նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո Գաուլանդը ելույթ է ունեցել իր կողմնակիցների առաջ: «Մենք կվերադարձնենք մեր երկիրն ու մեր ժողովրդին»,- ասել է նա:
ԱԳՀ-ի ընտրացուցակում երկրորդ համարը զբաղեցնող Ալիս Վայդելը հավելել է, որ մտադիր է Բունդեսթագում Մերկելի դեմ հետաքննություն նախաձեռնել: «Անհրաժեշտ է հստակ որոշել իրավական խախտումները, որոնք այս տիկինը թույլ է տվել»,- հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Ընտրություններից մեկ օր առաջ Գերմանիայի խորհրդարանը 11-էջանոց զեկույց էր հրապարակել, որում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի որոշումը՝ 2015 թվականին փախստականների համար երկրի սահմանները բացելու մասին քննարկվում է իրավական տեսանկյունից: Փաստաթղթում նշվում է, որ Մերկելի կառավարությունը սահմանները բացելու մասին որոշումն ընդունելիս օրինական հիմնավորումներ չի ներկայացրել: Փաստաթղթի վրա աշխատող փորձագետները վստահեցնում են, որ նման որոշում կարող էր ընդունել միայն երկրի խորհրդարանը՝ այնտեղ անցկացված քվեարկությամբ, իսկ Մերկելը դրա փոխարեն սահմանափակվել է մի քանի նախարարների հետ խորհրդակցելով:

Первый человек в избирательном списке ультраправой партии «Альтернатива для Германии» (АдГ) Александр Гауланд пообещал «устроить охоту» на канцлера ФРГ Ангелу Меркель,  сообщает Lenta со ссылкой на Bild.
Гауланд выступил перед своими сторонниками после объявления предварительных итогов выборов в бундестаг, которые состоялись 24 сентября. «Мы вернем нашу страну и наш народ», — заявил он.
Номер два в партийном списке АдГ — Алис Вайдель добавила, что намерена инициировать в бундестаге расследование в отношении Меркель. «Надо четко разобраться с правовыми нарушениями, допущенными этой дамой», — заявила политик.
За день до выборов немецкий парламент выпустил 11-страничный доклад, в котором решение канцлера ФРГ Ангелы Меркель открыть в 2015 году границы страны для беженцев рассматривается с юридической точки зрения. В документе указывается, что правительство Меркель не представило законных оснований для принятия решения об открытии границ. Эксперты, работавшие над документом, уверяют, что такое решение мог принять только парламент страны после проведенного в нем голосования, а Меркель вместо этого ограничилась консультациями с рядом министров.