Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը արգելք է դրել հոկտեմբերի 9-ին կայանալիք Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստի վրա, որի ժամանակ կարող է գործարկվել անկախության հռչակման ընթացակարգը։
Դատարան հայց էին ներկայացրել Իսպանիայի սոցիալիստական աշխատավորական կուսակցության պատգամավորները, որոնք դեմ են Կատալոնիայի անկախացմանը։ Նրանց կարծիքով տարածաշրջանային խորհրդարանում քվեարկությունը խախտում է Իսպանիայի սահմանադրությունն ու փոքրամասնություն կազմող պատգամավորների իրավունքները, հայտնում է Euronews–ը։
Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստի վրա արգելք է դրվել որպես սոցիալիստների բողոքն ըստ էության քննելուց առաջ հայցի ապահովման միջոց։

Конституционный суд Испании наложил запрет на запланированное на понедельник, 9 октября, заседание парламента Каталонии, на котором может быть запущена процедура провозглашения независимости.
Иск в суд подали депутаты регионального парламента от Испанской социалистической рабочей партии, выступающие против отделения автономии от Испании. По их мнению, голосование в региональном парламенте нарушит конституцию Испании и права меньшинства депутатов, передает Euronews.
Запрет на заседание парламента Каталонии наложен в качестве меры по обеспечению иска на период до рассмотрения Конституционным судом жалобы социалистов по существу.