Մադրիդում դատարանի առաջ են կանգնել կատալոնյան ոստիկանության ղեկավարն ու անկախացման կողմնակիցների մի քանի առաջնորդներ՝ Իսպանիայում հակակառավարական քարոզչության ու քաղաքական հակամարտությունը սրելու համար։ Իսպանական դատարաններն արագացված կարգով սկսել են դատավարությունը՝ Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախացման սպառնալիքի պատճառով, հայտնում է RFI-ն։
Ուրբաթ Մադրիդում սկսվել է դատավարություն կատալոնյան ոստիկանապետ Խոսեփ Լուիս Տրապերոյի հանդեպ, այն բանի համար, որ կատալոնյան ոստիկանությունը չի աջակցել իսպանական գործընկերներիn հանրաքվեն կանխելու հարցում։ Մադրիդյան դատարանի առաջ է կանգնել նաեւ Տրապերոյի գործընկերուհի Թերեզա Լապլանան, որն առողջական խնդիրների պատճառով մասնակցել է նիստին տեսակապի միջոցով, ու Կատալոնիայի քաղաքացիական կազմակերպությունների երկու ղեկավարներ՝ Ժորդի Կուիխարտը ու Ժորդի Սանչեսը։
Նաեւ հոկտեմբերի 6-ին Կատալոնիայի նախագահ Կարլես Պուչմեդոնը նշանակել էր ելույթ խորհրդարանի առաջ, որի ժամանակ, ինչպես ակնկալվում է, նա կհայտնի Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախացման ծրագրերի մասին։ Ավելի վաղ Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստը, որը ծրագրված էր հոկտեմբերի 9-ին, չեղարկվել է Իսպանիայի Սահմանարական դատարանի որոշումով։

В Мадриде перед судом предстали глава каталонской полиции и несколько лидеров сторонников независимости по обвинению в антиправительственной агитации и эскалации политического конфликта в Испании. Испанские суды ускоренно начали судебные разбирательства из-за угрозы объявления об одностороннем отделении Каталонии от Испании на следующей неделе, передает RFI
В пятницу в Мадриде начался суд над главой каталонской региональной полиции(Mossos d’Esquadra) Хосепом Луисом Траперо за то, что каталонская полиция не стала содействовать испанским коллегам в том, чтобы не дать провести референдум. Также перед мадридским судом предстала коллега Траперо Тереза Лаплана, которая из-за проблем со здоровьем участвовала в заседании по видеосвязи, и два руководителя гражданских организаций Каталонии, Жорди Куихарт и Жорди Санчес.
Также 6 октября президент Каталонии Карлес Пучдемон назначил выступление перед парламентом, в котором, как ожидается, он огласит планы об отделении региона от Испании, на вторник, 10 октября. Ранее заседание парламента Каталонии, запланированное на понедельник, 9 октября, было отменено решением Конституционного суда Испании.