Քիրքուքը կարող էր քաղաքացիական պատերազմի էպիկենտրոն դառնալ, եթե քրդերի անկախության վերաբերյալ բանակցությունները որեւէ արդյունք չտան: Այս մասին AP-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրաքի փոխնախագահ Այալ Ալավին:
Նա Իրաքի Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիին եւ Իրաքի կառավարությանը կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել եւ Քիրքուքի հետ կապված հարցը լուծել: Ըստ նրա՝ աշխարհազորայինների Իրաք մտնելու ցանկացած փորձ «կվնասի Իրաքի միավորման ջաքներին եւ «բռնի հակամարտության» կհանգեցնի:
«Իրաքի կառավարությունը պնդում է, որ վերահսկում է Ազգային միացյալ ճակատը: Եթե դա այդպես է, ապա նրանք պետք է զսպեն նրանց քաղաքացիական պատերազմից խուսափելու համար: Կարեւոր է, որ Բարզանին եւ փեշմերգան նաեւ զսպվածություն ցուցաբերեն եւ ագրեսիվ քայլեր չձեռնարկեն », - ասել է նա:

Киркук может стать эпицентром гражданской войны, если переговоров о курдской независимости не приведут к каким-либо результатам. Об этом заявил в интервью AP вице-президент Ирака Айал Аллави.
Он призвал лидера Иракского Курдистана Масуда Барзани и правительство Ирака проявить сдержанность и решить вопрос по поводу Киркука. По его словам, любая попытка ополченцев, в том числе Народного мобилизационного фронта войти в Ирак «навредит усилиям по объединению Ирака» и откроет дверь к «насильственному конфликту».
«Правительство Ирака утверждает, что контролирует  Народный мобилизационный фронт. Если это так, то они должны сдерживать их во избежание гражданской войны. Необходимо, чтобы Барзани и пешмерга также проявили сдержанность и не предпринимали агрессивных шагов», - сказал он.