ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է հրապարակել ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջոն Քենեդու սպանության գործով բոլոր փաստաթղթերը:
«Գեներալ Ջոն Քելլիի, ԿՀՎ-ի եւ այլ գործակալությունների հետ խորհրդակցություններից հետո ես կհրապարակեմ Ջոն Քենեդու գործով ԲՈԼՈՐ փաստաթղթերը, բացի մարդկանց անուններից եւ հասցեներից, որոնք դեռեւս ողջ են»,- հայտնել է նա Twitter-ի իր միկրոբլոգում: «Ես դա անում եմ հանուն ամբողջական բացահայտման, թափանցիկության, եւ որպեսզի վերջ դրվի դավադրության տեսությանը»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել էր Ազգային արխիվի կայքում հրապարակել մոտ 2,8 հազար նախկինում գաղտնի փաստաթղթեր, որոնք վերաբերել են Քենեդու սպանությանը: Հրապարակված նյութի մի մասն արդեն զետեղված է ԱՄՆ Ազգային արխիվի կայքում, մնացած մասը, ինչպես հայտնել են Սպիտակ տանը, կհրապարակայնացվեն «առաջիկա շաբաթների ընթացքում»:
Այդ ժամանակ Թրամփը որոշել էր մնացած մասը գաղտնի թողնել՝ զիջելով ՀԴԲ-ի եւ ԿՀՎ-ի պահանջներին: Նշված փաստաթղթերը լրացուցիչ կուսումնասիրվեն 6 ամիս՝ մինչեւ 2018 թվականի ապրիլ: Այս գործընթացի արդյունքում էլ կորոշվի՝ դրանք կհրապարակվե՞ն եւ ի՞նչ ձեւով:

Президент США Дональд Трамп намерен обнародовать все документы по делу об убийстве президента Джона Кеннеди.
«После консультаций с генералом (Джоном) Келли, ЦРУ и другими агентствами, я обнародую ВСЕ документу по делу Джону Кеннели, кроме имен и адресов людей, которые все еще живы», - написал он в своем микроблоге Twitter. «Я делаю это ради полного раскрытия, прозрачности и чтобы положить конец теориям заговора».
Напомним, ранее Дональд Трамп распорядился опубликовать на сайте Национального архива около 2,8 тысячи ранее засекреченных документов, касающихся убийства Кеннеди. Часть обнародованных материалов уже выложена на сайте Национального архива США, остальные архивы, как сообщили в Белом доме, будут преданы огласке «в ближайшие недели».
Остальные материалы по этой теме Трамп тогда решил оставить засекреченными, уступив требованиям ФБР и ЦРУ. Указанные документы будут дополнительно изучать в течение шести месяцев до апреля 2018 года. По итогам этого процесса будет решено, опубликуют ли их и в каком виде.