Հզոր ռազմական ուժով պաշտպանված դիվանագիտությունն անհրաժեշտ է Հյուսիսային Կորեայի հրթիռամիջուկային զարգացման դեմ պայքարի համար: Այս մասին Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Իսունորի Օնոդերի հետ հանդիպման սկզբում հայտարարել է ԱՄՆ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի հրամանատար, ծովակալ Գարի Գարիսը, հաղորդում է Reuters- ը:
Ըստ նրա, ակնհայտ է, որ դիվանագիտությունը պետք է լինի հիմնական գործիք Հյուսիսային Կորեայի հետ կապված իրավիճակը կարգավորելու համար, սակայն դիվանագիտությունը պետք է ապահովված լինի վստահելի ռազմական հզորությամբ:
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ վերջին համատեղ զորավարժությունները «շատ ուժեղ մեսիջ» են Հյուսիսային Կորեային ուղարկել:

Дипломатия, поддерживаемая военной мощью, необходима для борьбы с ракетным и ядерным развитием Северной Кореи. Об этом заявил командующий Тихоокеанским флотом США, адмирал Гарри Гаррис в начале встречи с министром обороны Японии Исунори Онодера, передает Reuters.
По его словам, очевидно, что дипломатия должна быть главным инструментом для решения ситуации с Северной Кореей, но эта дипломатия должна быть подкреплена надежной военной мощью.
Министр обороны Японии отметил, что недавние совместные учения отправили «очень сильный мессидж» Северной Корее.