ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է անում Զիմբաբվեում քաղաքական բոլոր տարաձայնությունները լուծել երկխոսության միջոցով՝ այդ երկրի Սահմանադրության շրջանակներում:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Աֆրիկայի Հարավի զարգացման համայնքի՝ իրավիճակի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջնորդական ջանքերը: Անտոնիո Գուտերեշը հետեւում է իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում`Աֆրիկյան Միության Հանձնաժողովի ղեկավարի եւ տարածաշրջանային ղեկավարների հետ շփումների միջոցով:
Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է ՄԱԿ հանձնառությունը Զիմբաբվեի ժողովրդավարական ինստիտուտների պահպանման հարցում:

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призывает урегулировать все политические разногласия в Зимбабве путем диалога в рамках конституции этой страны.
Генсек ООН приветствует посреднические усилия сообщества развития Юга Африки, направленные на мирное урегулирование ситуации. Антониу Гутерриш отслеживает развитие событий, в том числе, поддерживая контакты с главой Комиссии Африканского союза и региональными лидерами.
Генеральный секретарь подтвердил приверженность ООН поддержанию демократических институтов Зимбабве.