Հայաստանում գիտաշխատողների աշխատավարձերը  զգալիորեն ավելի ցածր են, քան պայմանագրային զինծառայողներինը, ինչը հակասում է գիտական գործունեությունը եւ բանակում ծառայելը հակադրելու անթույլատրելիությանը, որը հռչակում են իշխանությունները: Նոյեմբերի 22-ին ԱԺ-ում ընթացող կլոր սեղանի ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության համակարգող Դավիթ Պետրոսյանը՝ մեկնաբանելով վերջերս ընդունված «Զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը:
Նա հիշեցրեց, որ «Պատիվ ունեմ» ծրագրով զինծառայության ընդունվող զինծառայողների աշխատավարձը ամսական 260 հազար դրամ է կազմում՝ այն դեպքում, որ Հայաստանում գիտաշխատողների աշխատավարձը  կազմում է գրեթե 80 հազար դրամ եւ նույնիսկ ավելի քիչ: «Մենք պետք է ապահովենք բանակի հետ գիտական եւ կրթական ոլորտի համագործակցությունը: Սակայն հատկացված միջոցներից ակնհայտ է, որ պաշտպանության հարցը առաջնահերթ ուղղություն է եւ գիտությունից ու կրթությունից վեր է դասվում»,- ընդգծեց Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ հանուն քաղաքացիների շահագրգռության ապահովման մի ոլորտին ավելի շատ միջոցներ են հատկացվում, քան մյուսին, ինչը բերում է գիտական եւ կրթական ոլորտից որոշակի արտահոսքի, քանի որ քաղաքացիները մտահոգված են իրենց արժանավայել կենսամակարդակի ապահովմամբ եւ սոցիալական խնդիրների լուծմամբ:

Зарплаты научных сотрудников в Армении значительно ниже, чем у военнослужащих контрактников, что противоречит принципу недопустимости противопоставления научной деятельности и службы в армии, декларируемому властями.   Такое мнение во время круглого стола в парламенте Армении 22 ноября выразил  координатор инициативы «Во имя развития науки» Давид Петросян, комментируя недавно принятый закон «О воинской службе и статусе военнослужащего»
Он напомнил, что зарплата военнослужащих, которые поступают на службу по программе «Честь имею», составляет 260 тысяч драмов в месяц, в то время как зарплаты научных сотрудников в Армении составляют порядка 80 тысяч драмов и даже меньше. «Мы должны обеспечить взаимодействие научной и образовательной среды с армией. Однако по выделяемым средствам становится очевидно, что вопрос обороны имеет первостепенную направленность и ставится выше образования и науки», - подчеркнул Петросян, добавив при этом, что ради обеспечения заинтересованности граждан на одну область выделяется больше средств, чем на другую, что приводит к определенному оттоку из образовательной и научной среды, так как граждане обеспокоены обеспечением своего достойного уровня жизни и решением социальных проблем.