Լավրովի այցը տարածաշրջան ուներ խաղաղասիրական նպատակներ։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Գասպարի Սարգսյանը։
«Այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը Երեւանից մոտ 60 կմ այն կողմ՝ Նախիջեւանում զինավարժություններ են անցկացնում, սա լուրջ մեսիջ է, իսկ Ռուսաստանը Սիրիայում ծավալվող իրադարձությունների ֆոնին ուզում է, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանվի»,-նշեց նա։
Արամ Սարգսյանի կարծիքով, Ռուսաստանի համար Հայաստանը կարեւոր դաշնակից է, որքան էլ այլեւայլ շահարկումներ ծավալվեն։ «Բացահայտ է, որ Հայաստանի սահմանին հզոր զորավարժությունները նպատակ ունեն ցույց տալ, որ ամեն պահի պատրաստ են հարձակվել, ինչը լուրջ լարվածություն կբերի։ Եթե մենք այսօր աղմուկ չբարձրացնենք, սա Ադրբեջանի կողմից կարող է սադրանքի պարարտ հող ստեղծել Զանգեզուրը վերցնելու հին ծրագրերի իրականացման համար»,-ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 20-ին պաշտոնական այցով մեկնել էր Բաքու, իսկ նոյեմբերի 21-ին եկել Երեւան։

Визит Лаврова в регион имел миролюбивые цели. С таким заявлением на встрече с журналистами 22 ноября выступил председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
«Азербайджан проводит военные учения примерно в 60 км от Еревана – Нахичеване,  и это является серьезным месседжем. А Россия на фоне разворачивающихся событий в Сирии хочет, чтобы в нашем регионе сохранился мир», - сказал Саркисян. По его словам, для России Армения – важный союзник, независимо от разных спекуляций. «Очевидно, что мощные учения на границе с Арменией преследуют одну цель – показать, что они готовы в любой момент напасть, создав серьезную напряженность. И если мы сегодня не поднимем шум, то это может создать благоприятную почву для провокации со стороны Азербайджана по реализации его старых программ по захвату Зангезура», - отметил глава Демократической партии Армении.
Напомним, что глава МИД России Сергей Лавров 20 ноября с официальным визитом посетил Баку, а 21 ноября – Ереван.