Մոսկվայում բնակվող հայը մտադիր է Խաբարովսկի երկրամասում զբոսաշրջային կենտրոն բացել՝ դառնալով ամբողջ կղզու սեփականատեր, որի վրա նա պատրաստվում է քվեսթներ կազմակերպել։
«Հեռավորարեւելյան հեկտար» ծրագրի մասնակից Նարեկ Հովհաննիսյանը  զբոսաաշրջային կենտրոնի ստեղծման համար ընտրել է Սախալինից ոչ հեռու Շամկուտ կզղին Ամուրի գետաբերանին, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։
«Կղզու համար դիմումը տրվել է ընտանիքի կողմից, նրանք վերցրել են կղզու ամբողջ երեք հեկտարը տարածքը։ Փաստաթղթերի ձեւակերպումը արագ  է արվել, ուստի կարելի է սկսել կղզին յուրացնելու գործընթացը: Ես արդեն բացել եմ կայքի առաջին տարբերակը (զբոսաշրջային կենտրոնի) եւ զուգահեռ աշխատում եմ բիզնես մոդելի վրա: Հաջորդ ամռանը ես կփորձեմ կղզու վրա առաջին միջոցառումը անցկացնել: Մասնակիցներին կտրամադրվեն մոտորանավակներ, այստեղ նրանք կարող են զգալ իրենց իսկական «Հեռավորարեւելյան Ռոբինզոններ»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նշվում է, որ կղզում նախատեսվում է կառուցել  կոնտեյներային տուն, վրանային  ճամբարների համար հարթակներ  եւ խորովածի գոտիներ ստեղծել: Այնտեղ կա նաեւ բջջային կապ:

Армянин из Москвы намерен открыть в Хабаровском крае туристический центр, став владельцем целого острова, на котором он собирается устраивать квесты
Участник программы «Дальневосточный гектар» Нарек Оганисян для создания  турцентра москвич выбрал остров Чакмут в Амурском лимане недалеко от Сахалина, передает Интерфакс
«Заявление на остров оформили семьей - взяли все три гектара его территории (площадь острова - три гектара ). Оформление документов прошло быстро, так что теперь пора начинать осваивать остров. Уже открыл первую версию сайта (турцентра) и параллельно дорабатываю бизнес-модель. Я планирую следующим летом провести первый квест на острове. Участников будут доставлять моторной лодкой, на месте они смогут ощутить себя настоящими «дальневосточными Робинзонами»», - приводятся в сообщении слова Оганисяна.
Отмечается, что на острове планируется поставить дом-контейнер, оборудовать площадку для палаточного городка и шашлычные зоны. Мобильная связь там есть.