Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չիլիի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն:
Հանրապետության Նախագահը, շնորհավորելով դեսպան Նյետոյին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել է հաջողություն դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Նշելով, որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել այս ընթացքում արձանագրված արդյունքների եւ համագործակցության խորացման ուղղությամբ ձեռքբերումների մասին: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանն ու Չիլին պետք է նոր եռանդով ամրապնդեն հարաբերությունները՝ օգտագործելով փոխգործակցության առկա ներուժի բոլոր հնարավորությունները:
Սերժ Սարգսյանը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման գործում բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերակատարությունը, որը, նրա գնահատմամբ, թեեւ փոքրաթիվ է, սակայն իր մասնակցությունն ունի Չիլիի գրեթե բոլոր ոլորտների զարգացմանը: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չիլիի իշխանություններին եւ ժողովրդին հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար:
Հանրապետության Նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը՝ ընդգծելով, որ այդ կապերին առանձնակի բնույթ են հաղորդել 2007թ. Չիլիի Սենատի, իսկ այնուհետեւ` 2015թ. Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման բանաձեւերը:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. Չիլի կատարած իր պաշտոնական այցը եւ նախագահ Միշել Բաչալետի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպումը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում երկուստեք կարեւորել են նաեւ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը միմյանց երկրներում:
Դեսպան Նյետոն վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը առավել ամրապնդելու արդեն ձեւավորված հայ-չիլիական բարձր մակարդակի երկկողմ հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-չիլիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, որին կողմերի համոզմամբ, կարող է նպաստել նաեւ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամ լինելու հանգամանքը:
Այդ համատեքստում դեսպան Ռոդրիգո Նյետոն տեղեկացրել է, որ այժմ Չիլին ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագիր կնքելու բանակցություններ է վարում եւ պատրաստակամ է նման բանակցություններ վարելու նաեւ կազմակերպության առանձին անդամ պետությունների հետ:

Президенту Армении Сержу Саргсяну 16 февраля верительные грамоты вручил Чрезвычайный и полномочный посол Чили в Армении Родриго Ньето.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, поздравив Ньето с вступлением в должность, Саргсян пожелал ему успехов в осуществлении дипломатической миссии. Отметив, что в этом году исполняется 25-летие установления межгосударственных отношений между двумя странами, президент Армении с удовлетворением коснулся зафиксированных за этот период результатов и достижений в направлении углубления сотрудничества. Саргсян уверен, Армения и Чили должны укрепить свои отношения с новой энергией, используя все возможности существующего потенциала взаимодействия.
В деле углубления отношений между двумя странами глава государства высоко оценил роль армянской общины, которая, по его словам, хотя и немногочисленна, однако принимает участие в развитии почти всех сфер Чили. Саргсян поблагодарил власти и народ Чили за их теплое отношение к армянской общине.
Он подчеркнул важность укрепления межпарламентских отношений, указав, что этим связям особый характер придали резолюции о признании и осуждении Геноцида армян, принятые в 2007 г. Сенатом Чили, а затем уже  в 2015 году Палатой депутатов.
В ходе встречи президент с теплотой вспомнил свой официальный визит в Чили в 2014 году и эффективную встречу с президентом Мишелем Бачелетом.
Собеседники подчеркнули также важность открытия дипломатических представительств в двух странах с целью укрепления межгосударственных отношений.
В свою очередь, Родриго Ньето заверил, что во время своего пребывания в должности он сделает все возможное для дальнейшего укрепления армяно-чилийских отношений высокого уровня.
В ходе встречи собеседники коснулись и возможностей расширения армяно-чилийского сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, чему, по мнению сторон, может способствовать и членство Армении в ЕАЭС.
В этом контексте посол сообщил о том, что в настоящее время Чили ведет переговоры по заключению соглашения о зоне свободной торговли с ЕАЭС, страна готова вести такие переговоры с отдельными государствами-членами организации.