Հետաքննությունը չի կարծում, որ Կրեմլի անցկացված գործողությունը փոխել է 2016 թվականին ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների արդյունքները: Այս մասին հայտարարել է Գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռոդ Ռոզենստայնը` ներկայացնելով Ռուսաստանի Դաշնության 13 քաղաքացիների եւ երեք ռուսաստանյան ընկերությունների դեմ մեղադրական եզրակացությունը, որոնց ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մեղադրում է ընտրություններին միջամտելու մեջ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ռուսները ԱՄՆ քաղաքացիներին ներգրավել են քաղաքական գործողություններ կազմակերպելու մեջ, քննիչները դեռեւս կարծում են, որ որեւէ դավադրության մասին խոսք չկա:
«Մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում է, որ ամերիկացիներից ոչ ոք (գործունեությանը ներգրավված) չի իմացել, թե ով է կանգնած դրա հետեւում», - ասել է Ռոզենստայնը:
«Որոշ ամբաստանյալներ, որոնք իրենց որպես ԱՄՆ քաղաքացիներ են ներկացրել եւ թաքցրել են, որ իրենք ռուսներ են, շփվել են Թրամփի քարոզարշավի աշխատակիցների եւ այլ քաղաքական գործիչների հետ՝ փորձելով համակարգել քաղաքական գործունեությունը», - նշվում է մեղադրական եզրակացությունում:
Մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում է հայտնի սկանդալային «Ինտերնետային հետազոտությունների գործակալությունը», որը արեւմտյան եւ ռուսական լրատվամիջոցներում «Թրոլների գործարան» անվանումն է ստացել, եւ  Concord Management եւ Concord Catering ընկերությունները, որոնք պատկանում են Սանկտ Պետերբուրգի գործարար Եվգենի Պրիգոժինին։
Գործարարը, որ նախագահ Պուտինի մտերիմների շրջանակից է, գլխավորում է ցուցակը:
Բացի Պրիգոժինից հրապարակած ցուցակում հիշատակվում են Միխայիլ Իվանի Բիստրովը, Միխայիլ Լեոնիդի Բուրչիկը , Ալեքսանդրա Յուրիի Կրիլովան, Աննա Վլադիսլավովի Բոգաչովան, Սերգեյ Պավելի Պոլոզովը, Մարիա ԱՆատալիի Բովդան, Ռոբերտ Սերգեյի Բովդան, Ջեյխուն Նասիմի օղլի Ասլանովը, Վադիմ Վլադիմիրի Պոդկոպաեւը, Գլեբ Իգորի Վասիլչենկոն, Վլադիմիր Վենկովը։
Քննչական խմբի կողմից պատրաստված 37 էջանոց մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում է, որ բոլոր ռուսները խախտել են օրենքը, որն արգելում է օտարերկրացիներին ֆինանսական ռեսուրսներ օգտագործել Միացյալ Նահանգների դաշնային ընտրությունների ընթացքի վրա ազդելու համար:

Следствие не считает, что проведенная Кремлем операция изменила исход президентских выборов США в 2016 году. Об этом заявил заместитель генпрокурора Род Розенстстайн, представляя обвинительное заключение против 13 граждан РФ и трех российских компаний, которых Минюст США обвинили в вмешательстве в выборы, передает «Голос Америки».
Несмотря на то, что россияне привлекали к работе по организации политических акций граждан США, следователи пока считают, что о каком-либо заговоре речь не идет. «В обвинительном заключении сообщается, что никто из американцев (привлеченных к этой деятельности) не знал о том, кто стоит за этим», - сказал Розенстайн.
При этом, следователям удалось установить, что некоторые из обвиняемых не ограничились контактами с политическими активистами, попытавшись установить связи с избирательным штабом Дональда Трампа. «Некоторые из обвиняемых, выдававших себя за граждан США и скрывавших, что они являются русскими, контактировали с ничего не подозревавшими сотрудниками избирательной кампании Трампа и другими политическими активистами, пытаясь координировать политическую деятельность», - говорится в обвинительном заключении.
В обвинительном заключении упоминаются скандально известное «Агентство интернет-исследований», получившее в западных и российских СМИ называние «Фабрика троллей», компании «Конкорд Менеджмент» и «Конкорд Кейтеринг», принадлежащие санкт-петербургскому бизнесмену Евгению Пригожину.
Предприниматель, входящий в ближний круг президента Путина, возглавляет список подозреваемых, перечисленных в обвинительном заключении. Кроме Евгения Пригожина, в документе упомянуты Михаил Быстров, Михаил Бурчик, Александра Крылова, Анна Богачева, Мария Бовда, Джейхун Насими Оглы, Вадим Подкопаев, Глеб Васильченко, Инна Каверзина и Владимир Венков.
В подготовленном следственной группой 37-страничном обвинительном заключении утверждается, что все россияне нарушили закон, запрещающий иностранцам использовать финансовые ресурсы для того, чтобы влиять на ход федеральных выборов в США. Кроме этого сотрудники «Фабрики троллей» обвинены в сговоре с целью обмануть Соединенные Штаты, трое из них подозреваются в совершении незаконных финансовых транзакций, пятеро - в использовании чужих личных данных.