Արգենտինյան «Սան Խուան» սուզանավի երկրորդական խնդիրներից մեկը Ֆոլկլենդյան կղզիներից (Մալվինյան) գործող բրիտանական նավերի ընթացքին հետեւելն էր: Այդ մասին հայտարարել է Արգենտինայի կառավարության ղեկավար Մարկոս Պենյան, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Որպես տակտիկական երկրորդական նպատակ էր Մալվինյան կղզիներից գործող նավերին եւ ինքնաթիռներին հետեւելը», —նշվում է Պենյայի նամակում, որն ուղղված է պատգամավոր Գիլյերմո Կարմոնային եւ նրա կողմից հրապարավել է մարտի16-ին:
Պատգամավորի կարծիքով դա վկայում է հետախուզական աշխատանքի մասին, որն իրականացրել են սուզանավից:
«Ակնհայտ է դառնում, որ սուզանավը հետախուզական գործուենություն է իրականացրել, իսկ անձնակազմի թվում է եղել հետախուզության կրտսեր սպա Էնրիկե Կաստիլյոն», –Twitter-ում գել է Կարմոնան:
Արգենտինայի ՌԾՈւ «Սան Խուան» սուզանավը նոյեմբերի 15-ի դադարել է կապի մեջ մտնել Ուշուայայի ռազմածովային բազայից Մար դել Պլատա անցում կատարելիս: Կապի վերջին սեանսի ժամանակ սուզանավից հայտնել էին վթարի մասին: Նավում 44 մարդ կար, այդ թվում՝ Արգենտինայի պատմության մեջ սուզանավային առաջին կին նավաստի Էլիանա Մարիա Կրավչիկը: Արգենտինայի ՌԾՈւ ներկայացուցիչ Էնրիկե Բալբին հայտնել է մեկ պայթյունի վերաբերյալ տեղեկություն ունենալու մասին, որը կարող էր կապված լինել «Սան Խուանի» անհետացման հետ:

Одной из второстепенных задач пропавшей аргентинской подводной лодки «Сан-Хуан» был контроль за движениями британских кораблей, действующих с Фолклендских (Мальвинских) островов, заявил глава правительства Аргентины Маркос Пенья, передает РИА Новости.
«В качестве тактических второстепенных целей (подлодки) были определены корабли и самолеты, действующие с Мальвинских островов», — говорится в письме главы кабинета, направленном депутату Гильермо Кармоне и опубликованном им 16 марта.
По мнению депутата, это свидетельствует о разведывательной работе, которая велась с подлодки. «Становится очевидным, что подлодка «Сан-Хуан» осуществляла разведывательную деятельность, а среди членов ее экипажа находился младший офицер разведки ВМС Энрике Кастильо», – написал Кармона в своем микроблоге в Twitter.
«Сан-Хуан» перестал выходить на связь 15 ноября 2017 года во время перехода из военно-морской базы Ушуайя в Мар-дель-Плата. В момент последнего сеанса связи с субмарины сообщили об аварии. На борту находились 44 человека, в том числе первая в истории Аргентины женщина-подводник Элиана Мария Кравчик. Представители ВМС сообщали об одиночном взрыве, который может быть связан с исчезновением «Сан-Хуана».
Через 15 дней после исчезновения субмарины ВМС Аргентины сообщили, что операция по спасению 44 членов экипажа подлодки «Сан-Хуан» прекращается, но будет продолжен поиск самой субмарины.