Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում յուրաքանչյուր տասներորդ հիվանդի առողջությանը հիվանդանոցում վնաս են պատճառում: Այս մասին Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալության ամփոփիչ ընդլայնված նիստում հայտարարել է «Ռոսզդրավնադզորի»  ղեկավար Միխայիլ Մուրաշկոն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
2018-ի մարտին հրապարակված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում յուրաքանչյուր տասներորդ հիվանդի առողջությանը հիվանդանոցում վնաս են պատճառում:
Ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար դեպքերի հաճախականությունը կազմում է մոտ 8 տոկոս, որից 83 տոկոսը կարող էին կանխվել: Դեպքերի մեկ երրորդը մահվան ելքով է եղել:
«Եթե հաշվենք բնակչության թվով, ապա մեր երկրում այդ թիվը կարող է լինել մոտ 90-100 հազար մարդ», - ասել է նա:

По данным ВОЗ здоровью каждого десятого пациента в странах с высоким уровнем дохода причиняется вред во время пребывания в больнице. Об этом сообщил на итоговой расширенной коллегии Федерального медико-биологического агентства (ФМБА) глава Росздравнадзора Михаил Мурашко, передает ТАСС
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), опубликованным в марте 2018 года, здоровью каждого десятого пациента в странах с высоким уровнем дохода причиняется вред во время пребывания в больнице. Для стран с низким и средним уровнем дохода частота случаев составляет около 8%, из которых 83% могли быть предупреждены. Треть случаев привела к смертельному исходу.
« Если пересчитывать на численность населения, то в нашей стране эта цифра может составлять в пределах 90-100 тыс. человек», - сказал он.