Ապրիլի 18-ին Մալթայում մեկնարկել են Հայկական մշակույթի օրերը, որոնք կտեւեն մինչեւ ապրիլի 30-ը ներառյալ:
Հայաստանի մշակույթին նվիրված նման մասշտաբի միջոցառում Եվրոպայում դեռեւս չի անցկացվել, եւ շատ կարեւոր է, որ Հայկական մշակույթի օրերը Մալթայում անցկացվում են այն ժամանակ, երբ այս երկրի մայրաքաղաք Վալետան 2018 թվականին հռչակվել է Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Իտալիայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, համատեղությամբ Մալթայի դեսպան (նստավայրը Հռոմում) Վիկտորյա Բաղդասարյանը:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովին եւ Մալթայի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Զիգմունդ Միֆսուդին Մալթայում Հայկական մշակույթի օրեր կազմակերպելու եւ անցկացնելու համար:
Միջոցառումը կազմակերպել է Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը՝ Մալթայի մշակույթի, սոցիալական արդարության եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարության, Հայաստանի մշակույթի նախարարության, Arts Council Malta-ի եւ Valletta-2018 Foundation-ի համագործակցությամբ:
Մշակութային միջոցառումները սկսվում են աշխարհահռչակ հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 115-ամյակին նվիրված համերգով: Կհնչի Ջութակի եւ նվագախմբի համար կոնցերտը՝ Ղազախստանի ժողովրդական արտիստ, Ղազախստանի արվեստների ազգային համալսարանի ռեկտոր, ջութակահարուհի Այման Մուսախոջաեւայի կատարմամբ՝ Մալթայի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ, որը կղեկավարի դիրիժոր, արվեստի վաստակավոր գործիչ Սերգեյ Սմբատյանը:
Տեղի կունենա հայ հայտնի դաշնակահարուհի Նարե Աղամանյանի համերգը՝ մալթացի երաժիշտների հետ: Նրանք կներկայացնեն հանրահայտ հայ ժամանակակից կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի, Արամ Խաչատրյանի, ինչպես նաեւ հայտնի մալթացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
Մշակույթի օրերի շրջանակում նախատեսված են հայ ռեժիսորների ֆիլմերի ցուցադրություններ՝ Ռուսաստանի Դաշնության արվեստի վաստակավոր գործիչ եւ Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանի, Հայաստանի ժողովրդական արտիաստ Միքայել Պողոսյանի եւ երիտասարդ ռեժիսոր Նարեկ Սաֆարյանի:
Միջոցառումների շրջանակում տեղի կունենան ցուցահանդեսներ՝ նվիրված ականավոր հայ կոմպոզիտորներ Կոմիտասին եւ Արամ Խաչատրյանին, ինչպես նաեւ «Խաչքարեր» եւ «Քարերի գաղտնիքը» ցուցահանդեսները:
Տեղի կունենա Մալթայի Մեծ պաշարմանը նվիրված մալթացի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի «Մեծ պաշարման կերպարները» սիմֆոնիկ ցիկլի համաշխարհային պրեմիերան՝ Մալթայի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համատեղ կատարմամբ:
Մալթայի շնորհալի երեխաները եւ Հայաստանից «Արվեստի եւ մշակույթի հիմնադրամի» կրթաթոշակառու երեխաները հանդես կգան համերգային ծրագրով:
Ելույթ կունենա նաեւ հայկական պարային «ARAXE» համույթը: PBS հեռարձակման ծառայության աջակցությամբ ելույթ կունենան Հայաստանից եւ Մալթայից «Եվատեսիլի» լավագույն կատարողները:
Խաչատրյանի անվան աշխարհահռչակ Տրիոն (Արմինե Գրիգորյան՝ դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյան՝ ջութակ, Կարեն Քոչարյան՝ թավջութակ) ելույթ կունենա համերգային ծրագրով:
Մալթայում Հայաստանի մշակութային օրերը կեզրափակվեն THE MAGIC CELLO խորագրով համերգով, որը տեղի կունենա Միջերկրածովյան կենտրոնի Republic Hall-ում: Հանդես կգան Հայաստանի վաստակավոր արտիստ, Պ.Ի. Չայկովսկու անվան Միջազգային XIV մրցանակաբաշխության I մրցանակի դափնեկիր Նարեկ Հախնազարյանը՝ Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ, որը կղեկավարի Սախալինի Սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանը:
Նշենք, որ «Մոնտե Քրիստո» ընկերությունը հատուկ գինու շարք է թողարկել՝ նվիրված մալթա-հայկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին եւ Մալթայում Հայկական մշակույթի օրերին:

Armenian Cultural Days that will be held in Malta from 18 to 30 April have kicked off.
It is for the first time that a European country is hosting such a massive event dedicated to theArmenian culture,  Armenian Ambassador to Italy and concurrently Ambassador to Malta (residence in Rome) Victoria Baghdasaryan told reporters.
The Ambassador thanked President of the European Foundation for Support of Culture Konstantin Ishkhanov and the Malta Philharmonic Orchestra (MPO) Board, under the Executive Chairmanship of Sigmund Mifsud for organizing Armenian Cultural Days.
The event is organized by European Foundation for Support of Culture (EUFSC) endorsed by the Ministry for Justice, Culture and Local Government of Malta, the Culture Ministry of Armenia, Arts Council Malta and the Valletta-2018 Foundation.
The cultural events will start with the concert dedicated to the world-famous composer Aram Khachaturian on the occasion of the 115th anniversary of his birth.
The program includes the Violin Concerto in D minor performed by the Rector of the Kazakh National University of Arts Aiman Mussakhajayeva accompanied by the Malta Philharmonic Orchestra, conductor is the Honored Artist of the Republic of Armenia Sergey Smbatyan.
The program will also include an unprecedented concert by the prominent Armenian pianist Nareh Arghamanyan playing with the Maltese musicians. They will perform the works of the celebrated Grammy-nominated Armenian composer Tigran Mansurian, Aram Khachaturian and the famous Maltese composers.
Screenings of selected movies by talented Armenian filmmakers – the National Artist of the Republic of Armenia Artavazd Peleshyan, the National Artist of the Republic of Armenia Michael Poghosian and the young director Narek Safaryan – will be held.
Exhibitions dedicated to the great Armenian composers Komitas and Aram Khachaturian as well as “Khachkars” and “The Mystery of Stones” exhibitions will be presented.
The premiere of “Images of the Great Siege”, the symphonic cycle for two orchestras by composer Alexey Shor, which is dedicated to the Great Siege of Malta in 1565 will be held. The concert that will feature the Malta Philharmonic Orchestra and the Armenia State Symphony Orchestra within the frameworks of the Malta International Music Festival. Gifted children from Malta and holders of scholarships from the “Art and Culture” Foundation from Armenia will present an exceptional concert program.
Among the participants is an Armenian dance ensemble “ARAXE” which combines traditional Armenian dances with the elements of modern choreography.
With the support of the Public Broadcasting Service (PBS), the best Junior Eurovision contestants from Armenia and Malta will perform. The world-famous Khachaturian Trio (Armine Grigoryan - piano, Karen Shahgaldyan - violin, Karen Kocharyan - cello) will also perform a concert program.
The Armenian Cultural Days in Malta will close with “THE MAGIC CELLO” concert which will be held in the Republic Hall of the Mediterranean Conference Center.
The Honored Artist of the Republic of Armenia, winner of the International Tchaikovsky Competition Narek Hakhnazaryan will perform accompanied by the Armenian State Symphony Orchestra under the direction of artistic director and chief conductor of the Sakhalin Symphony Orchestra Tigran Hakhnazaryan.
Monte Cristo Spirits launched a series of wine dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the Maltese-Armenian diplomatic relations and the Armenian Culture Days in Malta.