ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 20-ին, հյուրընկալել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին՝ Հանրապետության նախագահի պաշտոնն ստանձնելու առիթով եւ նվիրել Բարձր Բերդի Ավետարանի կրկնօրինակը: Մեծի Տանն Կիլիկիո Հայրապետը նաեւ ասել է, թե ՝ «քաջածանոթ լինելով Ձեր անձին եւ երկար տարիների գործունեությանը` լիահույս ենք, որ լավագույնս պիտի արդարացնեք Ձեր հանդեպ մեր ժողովրդի ունեցած վստահությունը»:
Հանրապետության նախագահը, Ամենայն Հայոց Հայրապետը եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո Հայրապետը անդրադարձել են վերջին օրերին Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակին:
Նրանք նշել են, որ կան կուտակված բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծման կարիք ունեն, եւ երկիրը պետք է ընթանա իրական բարեփոխումների ճանապարհով հասարակության բոլոր խավերի եւ առաջին հերթին՝ երիտասարդների ընդգրկմամբ:
Հայոց Հայրապետները ողջունել են Հանրապետության նախագահի երկխոսության հրավերը՝ ընդգծելով, որ սա է ստեղծված վիճակից լավագույն ելք գտնելու, առկա խնդիրները լուծման առաջնորդելու ճիշտ ու ապահով ճանապարհը:

Существуют многочисленные накопившиеся проблемы, которые требуют незамедлительного решения. Об этом было заявлено 20 апреля на встрече президента Армении Армена Саркисяна с Католикосом всех армян Гарегином II и Католикосом Великого дома Киликийского Арамом I.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, Арам I поздравил Саркисяна с вступлением в должность и подарил ему копию Евангелия. Он также заявил о том, что «хорошо зная Вашу личность и многолетнюю деятельность, мы надеемся, что Вы наилучшим образом оправдаете доверие нашего народа».
Президент и католикосы коснулись также ситуации, сложившейся в последние дни в Армении. Они отметили, что существуют многочисленные накопившиеся проблемы, которые требуют незамедлительного решения, и страна должна следовать по пути реальных реформ с вовлечением в этот процесс всех слоев общества и, в первую очередь, молодежи.
Католикосы приветствовали предложение президента республики относительно диалога, подчеркнув, что это наилучший выход из ситуации, правильный путь для решения существующих проблем.